АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През септември 2020 г. спрямо август 2020 г. нарастват доставките на пропан-бутанови смеси - със 17.5%, и природен газ - с 9.6%. Намаляват доставките на твърди горива - с 11.7%, безоловен бензин - с 6.0%, дизелово гориво - със 17.7%, и електроенергия - с 3.4%.


Тази на бензина ще се повиши с 85 юана (12,3 долара) на тон, докато тази на дизела ще се увеличи с 80 юана. Това е третото покачване на цените тази година.


Загубите за бюджета от нерегламентираните продажби на горива през миналата година са за 505 млн. лева, сочи проучване на Центъра за изследване на демокрацията, направено по поръчка на Българската петролна и газова асоциация. Според данните акциз и ДДС не е плащан върху 5.12% от продажбите на бензин и 14% от дизела.


Намалява производството на:безоловен бензин - със 7.4% до 138 хил. т;дизелово гориво - с 1.2% до 256 хил. т;природен газ - с 16.7% до 5 млн. м3; електроенергия - с 4.5% до 3 781 ГВтч.


България е сред страните с най-евтини цени на бензина и на дизела в ЕС. Но ако те се съпоставят със средния доход на глава от населението, България се оказва с най-скъп бензин за жителите си, защото с българския среден доход може да се купи най-малкото количество бензин или дизел, сравнено с другите страни в ЕС.


Най-големият бизнес в региона е на полския нефтопреработвател и търговец на бензин PKN Orlen, чешката Skoda Auto (2-ро място), мултинационалната нефтена и газова компания MOL Унгария (3-ти) и търговецът на дребно Jeronimo Polska (4-ти) защитиха позициите си.


В сравнение с март 2019 г., когато се наблюдава намалено производство на пропан-бутанови смеси, безоловен бензин и дизелово гориво заради планов ремонт на мощности, производството през април 2019 г. достига до обичайните си месечни обеми.


Туркменистан откри най-голямата рафинерия в света за преработване на природен газ в бензин. Съоръжението има за цел да разнообрази въглеводородния износ на богатата на газ централноазиатска страна, която се бори с ниските енергийни цени в световен план в момент на вътрешна икономическа криза.


Haй-вepoятнo щe видитe мнoгo aвтoмoбили пo мaгиcтpaлaтa, дa пътyвaт c изцялo cмъĸнaти пpoзopци. Kaтo изĸлючим тeзи, ĸoитo ca любитeли нa "вятъpa в ĸocитe им" и вoдaчитe нa cтapи aвтoмoбили, ĸoитo нямaт ĸлимaтиĸ, гoлямa чacт oт ocтaнaлитe, мoжe би cи миcлят, чe тaĸa пecтят гopивo. Te oбaчe, ca в гoлямa зaблyдa...


През 2018 година властите в Хайнан одобриха мерки за насърчаване на хората да си купуват автомобили с чиста енергия, а след 2030 г. в провинцията няма да могат да се движат коли на бензин и дизел.