АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Новата договорка ще позволи на държавите членки да постигнат целта за 90 на сто запълване на хранилищата във всеки един момент между 1 октомври и 1 декември. След като целта за запълняемост от 90 на сто бъде постигната, не следва да се изисква поддържане на това ниво до 1 декември.


Около 968 000 души са получили обезщетения за безработица през юни, което е със 101 000 повече от 2024. Експертите по трудовия пазар очакват броят на безработните да надхвърли символичната граница от 3 млн. през лятото.


Заявленията за помощи при безработица намаляват с 10 000 до 236 000, исторически най-ниското ниво, съобщи министерството на труда. Седмичните молби за помощи при безработица се разглеждат като индикатор за съкращенията на работни позиции в САЩ.


4,14% безработица нарежда областта след София, Варна, Бургас и Габрово. Нивото на безработица за страната е 5,11 процента.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


Проектът предвижда разделянето на жп мрежата на три региона – западен с териториален обхват 75%, северен с 14% и южен с 11%. Процедурата се очаква да стартира до края на юли, а между 30 октомври и 31 декември трябва да се извърши класиране и да се подпишат договорите.


Към края на май 2025 г. регистрираните безработни в страната са 144 959, а равнището на регистрирана безработица е 5.11%[1]. Това представлява спад от 0.33 процентни пункта спрямо същия месец на предходната година.


Инфлацията от началото на годината (май 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 1.9%, а средногодишната инфлация за периода юни 2024 - май 2025 г. спрямо периода юни 2023 - май 2024 г. е 2.8%.


След като през декември миналата година заложи на темп от едва 0,2%. След две години на рецесия това би била третата година без икономически растеж, отбелязва ДПА. По думите на централния банкер Йоахим Нагел новите американски мита и несигурността около бъдещата политика на САЩ изначално потискат икономическия растеж.