АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Преобразуването на жилищните сгради в Германия, Франция, Италия и Испания в щадящи климата до 2050 г. ще струва около 3 трилиона евро, става ясно от цитирано от икономическата телевизия Н-ТВ ново проучване – съвместен анализ на застрахователната група Allianz и кредитния застраховател Allianz Trade.


В анкетата, проведена сред 6000 потребители в Германия, Франция, Италия, Полша и Великобритания, германците изразяват най-ниска степен на увереност относно финансовите си перспективи през следващите 12 месеца, което отразява засилващия се натиск, породен от нарастващите разходи за живот.


Агенцията одобри удължаването на срока на експлоатация на 20 атомни електроцентрали и същевременно призова държавния оператор Е Де Еф (EDF) да подобри безопасността, както се посочва в становище на агенцията. Още през 2021 г. Агенцията за ядрена безопасност разреши удължаване на експлоатационния срок на 32 реактора от по-стар тип електроцентрали на до 50 години.


С новото престъпление причинителите на смъртоносни пътни инциденти, при които е налице поне едно утежняващо вината обстоятелство – по-специално употреба на алкохол или превишаване на разрешената скорост с най-малко 30 км/ч – ще бъдат преследвани по новия закон.


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Засегнатите превозни средства са всички, оборудвани с въздушни възглавници, считани за рискови на остров Корсика и френските отвъдморски департаменти и територии, както и автомобили, произведени преди 2011 г. в континентална Франция, с изключение на Корсика.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


През периода януари - март 2025 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 1.3% спрямо същия период на 2024 г. и е на стойност 12 749.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 63.2% от износа за държавите - членки на ЕС.


В Чикаго юнската пшеница тази седмица тръгва надолу с 4 долара до 221 долара за тон. Във Франция се наблюдава нов спад - с 4 евро до 197 евро за тон. В Украйна също се бележи чувствителен спад - с 12 долара до 230 долара за тон, но най-значително понижение има в Русия, където цената е с 18 долара по-ниска и достига 225 долара за тон.


Предложено е продължителността на договорите да бъде 12 г., а локомотивите, вагоните и мотрисите, придобити от държавата след 2009 г., да бъдат ползвани пропорционално от операторите, в зависимост от обема на извършваната услуга.