АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута, съобщават от Министерството на финансите. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред рейтинга е стабилна, се отбелязва в съобщението.


Агенциите повишиха дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на ‘BBB+’ със стабилна перспектива, което е най-високата степен от инвестиционните рейтинги от средния клас.


На 25 ноември 2004 г. министърът на финансите Милен Велчев и управителят на БНБ Иван Искров подписват споразумение за съвместни действия за ускореното присъединяване на България към Икономическия и валутен съюз (ИВС) и успешното въвеждане на еврото в България през 2009/2010 година.


Проучването, изготвено от екип на Зеления център, БФБ, както и консултантите проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова, проф. д-р Даниела Бобева, доц. д-р Марина Стефанова и др., обхваща 214 български дружества, включително банки, държавни предприятия, публични дружества и енергийни компании.


Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'. Перспективата пред рейтинга остава положителна.


Икономическият растеж постоянно се забавя след скок през 2021 г. след края на пандемията, а ЕК прогнозира бюджетен дефицит от 8,6 % през тази година и 8,4% през 2026 г. Към момента Румъния има най-ниския инвестиционен рейтинг според три агенции - S&P, Fitch и Moody's. И трите агенции дават на страната "отрицателна" перспектива.


Решението на Moody's да понижи кредитния рейтинг на САЩ идва на фона на нарастващия дълг и хроничния дефицит в бюджета, които поставят под съмнение устойчивостта на американската икономика. Прогнозите на агенцията показват, че до 2035 г. разходите за лихви може да достигнат 30 на сто от фискалните приходи.


Рейтинговата агенция потвърди и определения рейтинг за подкрепа на акционерите (SSR) на 'А-' и краткосрочния кредитен рейтинг (IDR) на 'F1', както и рейтинга за жизнеспособност на ОББ (VR) на 'bb+'.


Разрешителни за строежа на 32 100 жилища са били издадени в Австрия през 2024 г., сочат данни на Статистическата служба на Австрия. Това представлява спад от 8,5 на сто спрямо 2023 г. и е най-ниското равнище от 2010 г. насам, посочват пазарни анализатори.


Рейтингът на България е подкрепен от силната външна и фискална позиция на страната в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет.