АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Българската банка за развитие (ББР) внесе предложение пред Министерството на икономиката за удължаване на програмата за безлихвено кредитиране на физически лица, които временно не могат да полагат труд поради пандемията от COVID-19.


Високопоставени официални лица от Европа са призовали ръководството на Световната банка да разшири стратегията си за климатичните промени, като се откаже от инвестициите в петролни и въглищни проекти по света, а постепенно и от инвестициите в проекти, свързани с природен газ.


Тази банка, която ще бъде открита през пролетта, първоначално ще бъде захранена 12 милиарда лири капитал, към който ще бъдат добавени 10 милиарда лири заеми, гарантирани от държавата, предаде БТА.


Катедралата "Свети Стефан" в центъра на Виена е един от символите на Австрия и сред най-големите забележителности на австрийската столица. В чест на Великия пост и наближаващия Великден, там бе открита необичайна инсталация на австрийския скулптор Ервин Вурм, която иска символично да стопли сърцата на виенчани.


Текущата и капиталова сметка на страната за декември е отрицателна и възлиза на 115.6 млн. евро при дефицит от 248.1 млн. евро за декември 2019 г., съобщава Българската народна банка.


Към края на 2020 г. вземанията по кредити на дружествата, специализирани в кредитиране (т. нар. фирми за бързи кредити), са 3.073 млрд. лв. (2.6 на сто от прогнозния БВП) и на годишна база се увеличават с 6.0 процента (174.7 млн. лв.), съобщава Българската народна банка.


Kaufland продължава подкрепата си за Българска хранителна банка. За втора поредна година компанията ще подпомогне дейността на неправителствената организация с дарение от 10 000 лева.


Към 1 януари 2021 г. 21 от 27-те държави-членки на ЕС имат минимални национални заплати: само Дания, Италия, Кипър, Австрия, Финландия и Швеция нямат. Месечните минимални заплати обикновено са под 700 евро на изток и над 1 500 евро на северозапад от ЕС.


Сред 19-те членки на еврозоната най-голям икономически спад e отчетен в Австрия (понижение с 4,3%), Италия (понижение с 2,0%) и Франция (с 1,3%). Най-добър растеж бе отбелязан в Литва (повишение на БВП с 1,2%) и Латвия (с 1,1%).


Сред държавите-членки на ЕС, държавите с най-голям дял на органична площ през 2019 г. са Австрия (25,3% от общата използвана земеделска площ), Естония (22,3%) и Швеция (20,4%), следвани от Чехия и Италия (и двете 15,2 %), Латвия (14,8%) и Финландия (13,5%).