АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тези страни споделят три основни цели при реформите в сектора: адаптиране на пенсионните системи към застаряващото население, осигуряване на адекватен доход след пенсиониране и разширяване на обхвата на недостатъчно обхванатите групи от населението.


През 2023 г. лицата във възрастовата група между 50 и 74 години, получаващи пенсия и продължаващи участието си в трудовия живот е малко над 150 хил. души, от които почти 95 хил. продължават да работят по финансови причини, а малко над 47 хил. от тях посочват, че остават на пазара на труда заради желанието си за работа и социално ангажиране.


Според резултатите от ново национално представително проучване, реализирано от изследователски център „Тренд“, едва 6% от българите определят начина си на живот като изцяло здравословен, а 55% изобщо не спортуват. Почти половината от анкетираните (48%) смятат, че здравословното хранене е „твърде скъпо“, а 41% определят достъпа до качествена храна като затруднен.


Според проучването, към май 2025 г. разходите за живот на четиричленно семейство в Истанбул възлизат на общо 91 722 турски лири (4000 лева), отбелязвайки значителен ръст спрямо сумата от 61 523 турски лири, изчислена през май 2024 г. За покриване на разходите за живот в Истанбул са нужни над четири работни заплати.


Поредица от събития под надслов “Нов живот за Сточна гара” ще представят предложение за превръщането на неизползваната гара в център за градско развитие.


Очакваната средна продължителност на предстоящия живот общо за населението на страната, изчислена за периода 2022 - 2024 г., е 75.6 години, като спрямо предходния период (2021 - 2023 г.) се увеличава с 2.1 години.


Доходите продължават да се повишават значително и стандартът на живот расте, което отрежда на областта второто място в тази категория (веднага след столицата). Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 19,0 хил. лв., а средната месечна пенсия – 831 лв. (при 784 лв. в страната).


Клиентите избират отстъпките пред лоялността към марките. Повече от една трета (36%) от потребителите вече не вземат предвид конкретната марка при решения за покупка. Повече от половината (55%) от потребителите по света са загрижени за нарастващите разходи за живот.


Очакват се рекордни добиви на пшеница в Азия, най-вече в Индия и Пакистан. Прогнозира се и повишаване на добивите в Южна Европа и в Северна Африка, както и стабилно равнище на получените количества от зърнената култура в Канада и Русия.


Най-мащабният проект в пристанищната инфраструктура превръща порт Бургас в ключова точка между Централна Европа към Средна Азия, Близкия Изток и Средиземноморието.