АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Досега България е получила 1,37 млрд. евро по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост като част от първото си плащане. Комисията ще одобри последващи плащания въз основа на напредъка в изпълнението на инвестициите и реформите, очертани в изменения план за възстановяване и устойчивост на България.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


През март Сърбия подаде искане до ЕК да получи авансово част от одобрените средства по Плана за растеж на страните от Западните Балкани на обща стойност 111,8 млн. евро, но траншът все още не е пристигнал, пишат сръбските медии.


В началото на годината в столицата бяха завършени седем нови индустриални сгради с обща площ от 48 000 кв. м. Пет от тях са предназначени за собствено ползване от производствени и логистични компании, а останалите две са спекулативни обекти за отдавене под наем.


Тримесечният общ доход средно на човек от домакинство през първото тримесечие на 2025 г. е 3271 лв. и нараства с 15,2 на сто спрямо същия период на 2024 година, а разходът - 2861 лв., с ръст от 13,3 на сто.


Доходите продължават да се повишават значително и стандартът на живот расте, което отрежда на областта второто място в тази категория (веднага след столицата). Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 19,0 хил. лв., а средната месечна пенсия – 831 лв. (при 784 лв. в страната).


Трябва ли на касите в магазините и заведенията да може да се плаща и в брой? Или пък плащанията по електронен път са по-добрият вариант и скоро няма да имаме нужда от монети и банкноти? Какви са настроенията в Европа?


Очаква се второто плащане по ПВУ да е получено през септември и до края на годината да има и трето плащане, което би означавало, че до края на 2025 г. България ще получи половината от средствата.


Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) преведе 166 млн. лв. (165 937 355 лв.) доплащане по интервенцията с най-много кандидати – „Основно подпомагане на доходите за устойчивост“ (ОПДУ). Финансовата помощ е наредена по сметките на 46 061 бенефициери.


Размерът на плащането за един допустим за подпомагане хектар по интервенцията за подпомагане на доходите за плодове е в размер на 1836,07 лева за първите 30 хектара и 1224,06 лева на хектар за останалите допустими площи. По интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за плодови насаждения до встъпването им в плододаване ставката е в размер на 679,99 лева на хектар.