АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Българската столица София се нарежда на 424-о място, Пловдив – на 759-о място, а Варна – на 622-о място, показва проверка на БТА на страницата на "Оксфорд икономикс".


6 млн. лева е инвестицията в цифрова инфраструктура в най-големия индустриален парк у нас в Божурище. НКИЗ ЕАД официално представи проекта си за създаване на Регионален център за дигитални решения и иновации, който ще бъде изграден на територията на Индустриален парк София-Божурище.


"Зеленчуковите градини в училище изграждат критично мислене, екологично съзнание, колективен дух и радост", каза министърката на образованието, вероизповеданията и спорта София Захараки.


Областта се характеризира с висока гъстота на пътната мрежа, но железопътната мрежа е сред най-слабо развитите в страната. Усреднените нива на местните данъци са близки до средните.


Българските предприемачи залагат на иновации с фокус върху продуктите и процесите въпреки икономическия натиск, сочи проучване на EY Компаниите у нас са по-големи оптимисти за бизнес средата спрямо останалите страни от ЦИЕ. Пазарната несигурност и геополитическата нестабилност са основните фактори, които тревожат предприемачите у нас


В новите договори ще бъдат заложени санкции от два до 10 пъти по-високи за фирмите, които допускат нарушения в почистването. Санкцията за пропуснато обслужване на контейнер ще се повиши от 500 на 1000 лева, за прекъсване на GPS връзка на камион глобата се увеличава от 1000 на 10 000 лева, за системно неизпълнение на задълженията по договора санкцията се вдига от 30 000 на 100 000 лева.


Очаква се увеличението на разходите за чиста енергия да доведе до рекордни инвестиции от 3,3 трилиона долара (2,89 трилиона евро) в световния енергиен сектор през 2025 г. въпреки икономическата несигурност и геополитическото напрежение. Това съобщи Международната агенция за енергията (МАЕ).


Пакетът включва разширени възможности за компаниите да отписват разходите си за машини и електрически превозни средства от данъци през следващите три години, за да бъдат стимулирани фирмите да правят инвестиции.


Поради недостига на персонал, предприемачите по-често избират да подобряват и увеличават производителността. Над три четвърти посочват, че предприемат мерки, по-специално в строителството, търговията на дребно и промишлеността. Това включва инвестиции в технологии и автоматизация.


Средната цена на закупените през първото тримесечие на 2025 г. жилища в София достигна 2 080 евро/кв.м., преминавайки символичната граница от 2000 евро. Това представлява 18.1% ръст на годишна база. Средната обща цена на закупените апартаменти се повиши до 150 000 евро.