АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Трите конкретни сектора, които са под регулацията на КФН, а именно пенсионноосигурителните дружества, застрахователните дружества и всички субекти, участващи в застрахователната дейност у нас, както и капиталовия пазар, включително инвестиции, инвестиционни дружества, емитенти, публични дружества, различни фондове в цялата система.


През първото тримесечие на 2025 г., сред 16-те европейски страни с налични данни, десет са регистрирали спад в реалния доход на домакинствата на глава от населението, докато шест са регистрирали увеличение. Унгария е отбелязала най-силен растеж - с 1,9% в сравнение с предходното тримесечие. Белгия (1,3%), както и Дания и Италия (по 1%), също са отбелязали значителни печалби.


По фондове прехвърлените средства се разпределят, както следва: 944,1 млн. лева в УПФ, 62,5 млн. лева в професионалните и 2,89 млн. лева в доброволните. Относителният дял на тези суми спрямо средния размер на нетните активи е 3,92 на сто при УФ, 3,45 на сто при професионалните и 0,19 на сто при доброволните пенсионни фондове.


В рамките на еврозоната германските разходи надвишават средното равнище с 15 на сто. Само Дания и Белгия отчитат по-високи разходи за индустриален труд.


Дания имаше най-високия ДДС в Европа върху книгите, докато много страни прилагат намалена или специфична ставка. Великобритания не облага с ДДС книгите.


Към 30 юни участниците във всички фондове, управлявани от пенсионноосигурителните дружества, са 5 131 626 души, като 5 096 203 от тях са осигурени лица в пенсионните фондове, 27 909 са лица, получаващи разсрочени плащания и 7514 са пенсионери (4 в професионалните и 746 в доброволните пенсионни фондове, и 6764 във фондовете за изплащане на пожизнени пенсии).


Спрямо март активите на фондовете, инвестиращи в акции, се увеличават с 67,8 млн. лева (2,9 процента), а на балансираните фондове и фондовете, инвестиращи в недвижими имоти и други, се увеличават с 1,7 млн. лева (0,3 процента).


КФН определя към края на юни тази година минимална доходност от управлението на активите на универсалните пенсионни фондове (УПФ) за предходния двадесет и четири месечен период от 30.06.2023 г. до 30.06.2025 г. в размер на 3,36 процента (три цяло и тридесет и шест стотни на сто) на годишна база, пише в решението на КФН.


Предвижда се финансирането на Центъра да бъде осигурено чрез европейските фондове за споделено управление, като бъде заложено в рамките на текущото изменение на програмите, за които отговаря Министерството на иновациите и растежа.


Сред страните членки на ЕС Дания е имала най-висок дял възобновяеми източници в енергийния си микс през първото тримесечие на годината - 88,5 на сто, следвана от Португалия - 86,6 на сто и Хърватия - 77,3 на сто. Най-нисък дял на възобновяемите източници на електроенергия е отчетен в Чехия - 13,4 на сто, Малта - 14,4 на сто и Словакия - 15,1 на сто.