АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Българската столица София се нарежда на 424-о място, Пловдив – на 759-о място, а Варна – на 622-о място, показва проверка на БТА на страницата на "Оксфорд икономикс".


Предложено е продължителността на договорите да бъде 12 г., а локомотивите, вагоните и мотрисите, придобити от държавата след 2009 г., да бъдат ползвани пропорционално от операторите, в зависимост от обема на извършваната услуга.


До 1 октомври публичната администрация трябва да е готова с адаптацията на своите ИТ системи. Това важи и за част от структуроопределящите компании, предоставящи обществени услуги, заяви финансовият заместник-министър Методи Методиев.


Сътрудничеството обхваща всички сектори от икономиката, като във фокуса на съвместния мониторинг са секторите с висока социална значимост - храни, горива, фармация, телекомуникации, електронна търговия и финансови услуги.


През април той е стигнал до 61,6 млрд. долара от рекорден дефицит за 138,3 млрд. долара през март. Това е най-ниският търговски дефицит от август 2023 г. и под осредните прогнози за дефицит в размер на около 70 млрд. долара, показват последните данни на Бюрото за икономически анализи.


аЕврото е въведено на 1 януари 1999 г. Тогава то става паричната единица на над 300 милиона души в Европа. През първите три години еврото е "невидима валута" – използва се само за счетоводни цели, например при електронните плащания.


1,8 млн. души или около 30% от населението на България, попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди.


Доставчикът на сателитни технологии и услуги EnduroSat обяви инвестиция в размер на 43 милиона евро, подкрепена от американското дружество за рисково финансиране Founders Fund.


Асоциацията на банките в България проведе обстоен анализ на съвременните тенденции при развитието на банковите услуги у нас и в ЕС. Фокусът попада върху съпоставими по територия, население и ниво на икономическо развитие държави в ЦИЕ.


България развива интермодалната инфраструктура. Терминалът в Пловдив, който функционира от 2018 г., работи над проектния си капацитет. В София вече започна строителството на мултимодалната логистична платформа „София – Запад“ в района на Волуяк. В Бургас бе завършен мащабен проект за модернизация на пристанищната инфраструктура.