АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Реализираните приходи от куриерски услуги през 2024 г. на група "Спиди" са в размер на 518,2 млн. лв., което е нарастване със 12,7 на сто на годишна база, показва финансовият отчет на компанията, публикуван на интернет страницата на Българската фондова борса.


До този момент над 727 000 души са подали годишните си данъчни декларации пред НАП, като близо 87 процента от тях са избрали да го направят през Портала за електронни услуги с персонален идентификационен код /ПИК/ или електронен подпис /КЕП/.


Намаляващото търсене на парфюми, цигари, слънчеви очила и други стоки и нарастващите разходи за покупка са причините, заради които бизнесът вече не е печеливш, като промяната се отнася за основната марка "Луфтханза".


Това са първите пътнически влакове на Alstom в България и първите нови електрически междурегионални влакове в страната за последните 20 години. Стойността на междурегионалните влакове Coradia Stream, които ще бъдат произведени от Alstom, е 452 милиона евро Договорът включва и услуги по поддръжка за срок от 15 години на стойност 268 млн. евро, за които Alstom ще си партнира на местно ниво с РВП Инвест.


Китай е решил да освободи от мита върху вноса някои части за самолети, сред които и реактивни самолетни двигатели. Това съобщи Оливие Андрес, който е главен изпълнителен директор на френската индустриална и технологична група в областта на аеронавтиката и отбраната "Сафран" (Safran).


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,45 процента до 2,407 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,418 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 година.


От 1 септември 2025 г. всички компании, които превозват стоки по суша към Европейския съюз, ще трябва задължително да подават предварителна митническа информация чрез новата система ICS2 (Import Control System 2).


Цените на вноса са намалели с 0,1 на сто миналия месец, първият спад от септември, след коригирано надолу увеличение от 0,2 на сто през февруари, съобщи Бюрото по трудова статистика към министерството на труда на САЩ.


Износът на стоки е 3,3943 млрд. евро за февруари, като нараства с 23,7 млн. евро (0,7 процента) на годишна база (3,3706 млрд. евро). За първите два месеца на тази година износът е 6,5071 млрд. евро (6 процента от БВП), като намалява с 48,8 млн. евро (0,7 процента) в сравнение с този за януари-февруари 2024 г. (6,5559 млрд. евро, 6,3 процента от БВП).


След наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години от НАП, е установено, че тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами.