АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


По време на срещата и двете страни се ангажираха да проучат най-подходящите възможности за кандидатстване за финансиране от ЕС или други финансови институции за съвместното изграждане на тунела.


В изпълнение на тръжния календар на ENTSOG (Европейската асоциация на операторите на преносни системи), на платформата за резервиране на капацитет RBP "Булгартрансгаз" проведе търгове за твърд годишен капацитетен продукт на точките на междусистемно свързване със съседните страни.


Увеличението през септември ще финализира връщането на пазара на 2,17 милиона барела дневно от осемте страни членки: Саудитска Арабия, Русия, ОАЕ, Кувейт, Оман, Ирак, Казахстан и Алжир.


Най-много разрешения са издадени по причина „работа“ - 8 653, следвани от разрешенията по семейни причини - 5 356. Спрямо предходната година броят на разрешения по причина „работа“ се е увеличил с 33.8%, докато разрешенията по семейни причини са намалели с 13.1%.


По данни на ИАГ от началото на годината до юни в страната са възникнали 113 горски пожара, които са засегнали площ от 8 000 дка. „Липсата на активни грижи за гората и натрупването на много суха дървесна маса е сред най-големите проблеми“, твърди инж. Петър Дишков, експерт от БКДМП.


Тези страни споделят три основни цели при реформите в сектора: адаптиране на пенсионните системи към застаряващото население, осигуряване на адекватен доход след пенсиониране и разширяване на обхвата на недостатъчно обхванатите групи от населението.


Износът на стоки от България за трети страни намалява с 4,5 процента през периода януари - май в сравнение със същия период на 2024 г. и е на стойност 11,8878 млрд. лева, показват предварителни данни на Националния статистически институт ( НСИ). Това съобщават от НСИ.


Новото споразумение придвижа засилване на сътрудничеството в множество сектори и подкрепа за нарастването на обема на търговията между двете страни. Водещите турски фирми в Русия посочиха строителния бранш като основен приоритет.


България ще вложи повече от 1,5 млрд. евро в модернизирането на жп връзка от София до границата с Република Северна Македония. „Това направление е не само ангажимент, произтичащ от членството ни в НАТО, Договора за добросъседство и неговите Протоколи, но е знак и за желанието ни за приятелство между хората от двете страни на границата“, посочи Караджов.


Ключовите транспортни маршрути са в лошо състояние, претоварени са и се забавят заради по-чести и по-малки като обем строителни работи за отстраняване на повтарящи се проблеми.