АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Подпомагането от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) е в размер на 21 318 220 лева. Ставката е определена, като бюджетът е разделен на хектарите, заявени и установени като допустими по реда на Наредба № 1 от 2025 г.


Капацитетът на Финландия за възобновяема енергия и топлинна енергия се увеличи бързо през последните няколко години, което доведе до срив в използването на въглища.


МФ публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.).


Като цяло пазарът на труда остана забележително устойчив през последната година, въпреки високите лихви, отчита Министерството на труда на САЩ.


Най-добрите финансови директори за 2024 г. бяха отличени на церемония, организирана от EY Bulgaria. 7 финансови мениджъри получиха признанието за постиженията си през последната година. Близо 50 са вече победителите за последните 10 години. Конкурсът се утвърди като най-голямото признание за финансовите лидери у нас.


АИКБ и НАМ настояват за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители. Проучвания показват, че през последната една година се установяват неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, което в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи.


Остана само последната стъпка към ефективното прилагане на скрининговия механизъм на преките чуждестранни инвестиции в България - изменението на Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите, което може да бъде прието всеки момент.


През декември 2024 г. индексът на продукцията в сектор "Строителство" се понижава с 3,4 на сто спрямо предходния месец, сочат предварителни и сезонно изгладени на НСИ. Календарно изгладените данни показват увеличение с 2,2 на сто на строителната продукция в сравнение със същия месец на 2023 година.


Недоволството е провокирано от нова наредба за метрото, която отменя увеличението на заплатите на служителите в сектора, договорени и предвидени в Колективния трудов договор, сключен в началото на декември 2024 г.


Председателят на КЕВР Иван Иванов посочи три фактора за поскъпването на водата - наредба за регулиране на ВиК услугите на МС от 2016 г., -индекс на инфлацията на бизнес плановете - и ценовия скок на тока за бизнеса.