АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Хората в домакинства с по-ниски доходи по-често посочват, че избягват посещенията при зъболекар поради разходите, съобщава Статистическата служба на Нидерландия. Такъв отговор дава един на всеки трима души (33 на сто), което е два пъти повече от хората в най-високата група по доходи (15 на сто).


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 1,04 процента до 2,307 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 година.


Най-значителен е той при пресните картофи - с 16,2 на сто до 3,32 лева за килограм. При останалите картофи разликата е минимална - с 0,7 на сто надолу до 1,41 лева за килограм. Голямо понижение се наблюдава също в цените на краставиците - с 15,1 на сто до 2,08 лева за килограм, и зелето - с 11,5 на сто до 1,71 лева за килограм.


Решението на Moody's да понижи кредитния рейтинг на САЩ идва на фона на нарастващия дълг и хроничния дефицит в бюджета, които поставят под съмнение устойчивостта на американската икономика. Прогнозите на агенцията показват, че до 2035 г. разходите за лихви може да достигнат 30 на сто от фискалните приходи.


Доходите продължават да се повишават значително и стандартът на живот расте, което отрежда на областта второто място в тази категория (веднага след столицата). Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 19,0 хил. лв., а средната месечна пенсия – 831 лв. (при 784 лв. в страната).


В същото време потребителските цени в Китай продължават низходящия си ход през април. Те са били с 0,1 на сто по-ниски в сравнение с април 2024 г., запазвайки темпа си на спад от март. Средната прогноза в анкета на Ройтерс сред икономисти също сочеше към понижение на цените за потребителите с 0,1 на сто.


По-ниски цени се наблюдават при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 1.6%, и в преработващата промишленост - с 0.5%, докато в добивната промишленост е отчетено увеличение - със 7.6%.


Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.


По-ниски от 1000 евро са МРЗ в България и в Унгария (707 евро), Латвия (740 евро), Румъния (814 евро), Словакия (816 евро), Чехия (826 евро), Естония (886 евро), Малта (961 евро), Гърция (968 евро) и Хърватия (970 евро).


Новите мита за страните от Западните Балкани варират между 10 и 37 процента, отбелязва "Радио Свободна Европа". Албания, Косово и Черна гора са страните с най-ниски такси (10 процента), докато Сърбия е получила най-високия процент (37 процента).