EUR 1.9558
USD 1.1797
CHF 0.9231
GBP 0.8717
CNY 8.0483
you tube
mobile version

Море енергия - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Казахстан залага на евтина енергия Казахстан залага на евтина енергия 18:10 | 28.04.2026 | 189

В Екибастуз, промишлен град в Северен Казахстан, известен с въгледобива, правителството залага 30 милиарда долара на идея, която все още е начален етап: че бъдещето на изкуствения интелект ще зависи не само от софтуера, но и от достъпа до енергия.

още
Ядрената енергетика се възражда Ядрената енергетика се възражда 18:20 | 27.04.2026 | 275

Над 400 ядрени реактора функционират в 31 държави, а още около 70 са в процес на изграждане. Ядрената енергия осигурява около 10 процента от световното производство на електроенергия, което се равнява на приблизително една четвърт от всички нисковъглеродни енергийни източници.

още
Фирми:"Ел Би Булгарикум" , "Слънчо"АД Фирми:"Ел Би Булгарикум" , "Слънчо"АД 17:20 | 27.04.2026 | 307

Соларната система е с инсталирана мощност от 200 киловата, като може да осигури част от електроенергията за производствените процеси. В проекта е включена и локална система за съкранение на енергия с капацитет от 200 kWh, която позволява при необходимост автономно ел. захранване на инсталираните мощности на предприятието и в тъмната част от денонощието, както и в дни интензивно слънчево греене.

още
Допълнителни санкции срещу Русия Допълнителни санкции срещу Русия 20:00 | 23.04.2026 | 481

ЕС одобри допълнителни санкции срещу Русия заради войната в Украйна, които включват мерки срещу продажбата на енергия, военнопромишления комплекс, търговията и финансовите услуги. 

още
България изгражда батерии там, където може България изгражда батерии там, където може 14:35 | 23.04.2026 | 412

България тръгва по погрешен път в развитието на системите за съхранение на енергия – големи мощности се поставят на база субективни възможности за присъединяване, а не на база реална нужда на мрежата.

още
Ще се върне ли Италия към АЕЦ? Ще се върне ли Италия към АЕЦ? 18:35 | 21.04.2026 | 429

В момента Италия няма действащи ядрени реактори и разчита в голяма степен на внос на енергия, включително електроенергия, произведена от атомни централи в съседни страни като Франция. Ядрената енергетика е забранена в страната след референдумите през 1987 г. и 2011 г., но правителството подготвя нова нормативна рамка, която да позволи използването на нови ядрени технологии.

още
ЕК иска увеличение на обемите на енергия ЕК иска увеличение на обемите на енергия 16:05 | 15.04.2026 | 481

Дългосрочните решения са свързани с повече електрификация и с преодоляване на зависимостта от вноса на изкопаеми горива. от началото на ударите срещу Иран ЕС е платил 22 милиарда евро повече за внасяните изкопаеми горива.

още
Турска и френска компания ще проучват нефт и газ в Черно море Турска и френска компания ще проучват нефт и газ в Черно море 14:04 | 15.04.2026 | 421

„В съответствие с нашата цел да станем регионален енергиен хъб, беше подписан стратегически меморандум за разбирателство между нашата национална компания TPAO и „ТоталЕнерджис“, заяви турският министър на енергетиката Алпарслан Байрактар.

още
Войната в Иран и потребителското поведение в Европа Войната в Иран и потребителското поведение в Европа 17:10 | 14.04.2026 | 568

Чрез нарастващите разходи за енергия, торове и логистика конфликтът оказва пряко отражение върху европейските домакинства, сочи анализ на института за пазарни проучвания „ЮГов“ (YouGov). Това принуждава потребителите да пазаруват по-стратегически. Анализът обобщава няколко проучвания и оценки.

още
Добив на нефт и газ в Черно море: Енергийна независимост на грешно място Добив на нефт и газ в Черно море: Енергийна независимост на грешно място 09:10 | 14.04.2026 | 460

Сондажният кораб Noble Globetrotter I пристигна в Черно море, а „Грийнпийс“ – България призовава Министерството на енергетиката да не се включва в това рисково начинание с неясно бъдеще.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg