АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През първата половина на 2025 г. той е с 14% по-малък, като спад е отбелязан при машините и превозните средства (17,5%). По отношение на вноса е отчетен спад от 1,6%, който също се дължи на по-слабата търговия с машини и превозни средства. САЩ са вторият по значение партньор на Австрия по износ, а по внос заемат шесто място.


Очакваният негативен ефект върху БВП на България от наложените мита е около 0,35 процента. Разчетите на ведомството показват, че негативните ефекти върху българския експорт са 12,5 процента среднопретеглено мито, каза тогава заместник-министър Барбалов.


На база общия дял в търговията на ЕС през 2024 г., машините и превозните средства са най-значимата категория стоки (според стандартната международна търговска класификация – SITC), като износът достига 1 013 милиарда евро (39,2 процента от целия износ), а вносът – 801 милиарда евро (32,9 процента от целия внос), което води до излишък от 212 милиарда евро.


Това показват наблюденията на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ). Българските производители са изправени пред спад в производството и риск от затваряне на предприятия.


Три държави ще го изграждаг - Русия, Китай, Монголия. „Силата на Сибир 2“ ще стига до Китай, както и транзитният газопровод „Союз-Восток“, но през Монголия, съобщи председателят на УС на „Газпром“ Алексей Милер. Размяна на документи между ПАО „Газпром“ и Китайската CNPC се проведе в присъствието на Владимир Путин и Си Дзинпин.


Китай е водещият световен производител на редкоземни елементи, които се използват за производството на магнити, необходими за автомобилната, електронната и оръжейната промишленост.


Едно от основните предизвикателства е преносът на енергия от западната към индустриално развитата източна част на страната. За целта се изграждат нови далекопроводи, включително линия от Цинхай до провинция Хенан и планирани трасета към югоизточната провинция Гуандун.


Направихме символично събаряне на последните сантиметри от каменната стена, която делеше двете части на тунела. Той е с обща дължина от близо 2,5 км, като се копаеше едновременно от двете страни. Тези 2.5 км под планината не са просто инженерно съоръжение, а символ на волята и способността на България да изгражда модерна инфраструктура.


Ключовите моменти в документа включват 15 процента мита за внос в САЩ на повечето европейски стоки, със специфични ставки за автомобилите, свързани с законодателни действия на ЕС.


Временното спиране на облагането на памука с вносно мито се разглежда като облекчение за индийската шивашка промишленост, която е изправена пред значителна ставка от 50 процента върху продукцията си за САЩ.