EUR 1.9558
USD 1.6744
CHF 2.1128
GBP 2.2494
CNY 2.3509
you tube
mobile version

Министерство на труда - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Спад в пазара на земеделски машини Спад в пазара на земеделски машини 09:20 | 03.11.2025 | 534

Това са част от резултатите от национално допитване за пазара на труда в хотелския бизнес в България, направено през октомври от Хотелския форум (HTIF). Очакванията на 90 на сто от участниците в допитването са през 2026 г. ситуацията с кадрите да продължи да се усложнява. 

още
Под 10% чужденци работят в хотели Под 10% чужденци работят в хотели 07:10 | 03.11.2025 | 548

Това са част от резултатите от национално допитване за пазара на труда в хотелския бизнес в България, направено през октомври от Хотелския форум (HTIF). Очакванията на 90 на сто от участниците в допитването са през 2026 г. ситуацията с кадрите да продължи да се усложнява. 

още
САЩ санкционират Китай заради иранския петрол САЩ санкционират Китай заради иранския петрол 14:50 | 23.10.2025 | 548

Вашингтон възнамерява да забрани на китайски авиокомпании да използват въздушното пространство на Русия при полети от и към САЩ. Това пише в официален документ на американското министерство на транспорта, цитиран от Франс прес.

още
17 000  нови заети чрез бюрата по труда 17 000 нови заети чрез бюрата по труда 11:15 | 21.10.2025 | 394

Общо 9 514 свободни работни места са заявени от работодатели на първичния пазар. Най-голям дял от тях са в образованието (29.0%) и преработващата промишленост (21.7%), следвани от търговия и ремонт на автомобили (11.9%), държавно управление (8.9%), административни и спомагателни дейности (5.5%), както и хотелиерство и ресторантьорство (5.1%).

още
Франция понижи прогнозата си за винопроизводството Франция понижи прогнозата си за винопроизводството 12:03 | 10.10.2025 | 551

"Гроздоберът, който почти приключва, потвърждава неблагоприятното влияние на августовската гореща вълна върху производствения потенциал в повечето региони", съобщи френското министерство на земеделието.

още
Гърция: 2,2 млн. евро глоба за „Лидл“ и „Склавенитис“ Гърция: 2,2 млн. евро глоба за „Лидл“ и „Склавенитис“ 16:25 | 26.09.2025 | 691

По-сериозна глоба, от 1 440 000 евро, е наложена на голямата гръцка търговска верига „Склавенитис“. В съобщението на гръцкото Министерство на развитието се казва, че веригата е глобена за нарушения на етичния кодекс през лятото, но не се уточнява от какъв характер са били нарушенията.

още
Как растат заплатите у нас и в ЕС? Как растат заплатите у нас и в ЕС? 14:55 | 17.09.2025 | 763

България отчита най-висок годишен ръст в ЕС през второто тримесечие на 2025 г. През второто тримесечие на годината (периода април–юни) почасовите трудови разходи се повишават с 3,6 на сто в еврозоната и с 4,0 на сто в целия ЕС спрямо същото тримесечие на миналата година. Тези разходи се състоят от два основни компонента — заплати и възнаграждения, както и разходи, свързани с труда, но не включващи заплати.

още
ЕС: Жените, възрастните на пазара на труда ЕС: Жените, възрастните на пазара на труда 14:08 | 16.09.2025 | 645

В доклада на Комисията от 2025 г. относно заетостта и социалното развитие в Европа (ESDE) се подчертава, че една пета от населението в трудоспособна възраст, около 51 милиона души, понастоящем са извън пазара на труда в ЕС, като по-голямата част от тях са жени, хора на възраст 55—64 години, мигранти и хора с увреждания.  

още
Австрия подготвя закон срещу т. нар. шринкфлация Австрия подготвя закон срещу т. нар. шринкфлация 14:25 | 15.09.2025 | 601

Австрийското Министерство на икономиката съобщи, че подготвя закон срещу т. нар. шринкфлация – практика, при която съдържанието на продукта в опаковката намалява, а цената остава същата или се увеличава. Законопроектът трябва да бъде готов до края на годината, информира Австрийското радио и телевизия ОРФ.

още
САЩ: Потребителските цени растат САЩ: Потребителските цени растат 14:35 | 12.09.2025 | 751

Индексът на потребителските цени се е увеличил с 0,4 на сто спрямо юли, когато беше отчетен ръст от 0,2 на сто, съобщи Бюрото за трудова статистика към Министерството на труда. На годишна база цените са се повишили с 2,9 на сто – най-голямото увеличение от януари насам, след 2,7 на сто през юли.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg