EUR 1.9558
USD 1.1767
CHF 0.9132
GBP 0.8728
CNY 8.1294
you tube
mobile version

Международна енергийната среща - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Росатам предлага на Сърбия строеж на АЕЦ Росатам предлага на Сърбия строеж на АЕЦ 14:35 | 25.02.2026 | 359

Руският държавен концерн за атомна енергия "Росатом" е готов да предложи на Сърбия проекти за изграждане на атомна електроцентрала както на база на изцяло руска технология, така и чрез международен консорциум, съобщи генералният директор на корпорацията Алексей Лихачов след среща със сръбския президент Александър Вучич в Белград.

още
Франция-мащабен тласък за ядрената енергия Франция-мащабен тласък за ядрената енергия 17:25 | 16.02.2026 | 557

Правителството е заложило в енергийната пътна карта до 2035 г. амбициозен план за стимулиране на потреблението на електроенергия чрез насърчаване на използването на нисковъглеродна електроенергия, особено от ядрени мощности, вместо изкопаеми горива, чийто внос е скъп.

още
Турция: €2 млрд. в помощ на производствени сектор Турция: €2 млрд. в помощ на производствени сектор 08:01 | 05.02.2026 | 705

"Стартираме пакет за финансиране на стойност 100 милиарда лири с изгодни условия. Той ще предлага шестмесечен гратисен период за плащане на главницата и срок за погасяване до 36 месеца“, заяви президентът Ердоган след среща на кабинета. 

още
ЕК одобри проучване на електрическа връзка Египет - Гърция ЕК одобри проучване на електрическа връзка Египет - Гърция 14:35 | 02.02.2026 | 761

ЕК одобри безвъзмездна помощ в размер на 9 560 000 евро за подготовката на следващите проучвания по водещия проект за електроенергийна връзка между Египет и Гърция (GREGY). Решението отбелязва ключов напредък в ускоряването на изпълнението на проекта, който има стратегическо значение за енергийната сигурност и зеления преход на Европа.

още
Среща за Северно море в Хамбург Среща за Северно море в Хамбург 10:09 | 26.01.2026 | 397

Основната цел на разговорите е засилване на сътрудничеството в енергийния сектор, включително разширяване на офшорната вятърна енергия и развитие на трансграничния пазар на водород.

още
Япония започва добив на редкоземни метали Япония започва добив на редкоземни метали 18:10 | 09.01.2026 | 895

Япония внася около 70 на сто от редкоземните елементи от Китай, въпреки усилията си за диверсификация след дипломатическия спор през 2010 г., когато Пекин временно спря износа, сочат данни на японската Агенция по металите и енергийната сигурност.

още
Осигурено е финансиране за жп линията София - Скопие Осигурено е финансиране за жп линията София - Скопие 12:57 | 08.12.2025 | 440

Проектите по Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T) трябва да дадат приоритет на увеличаването на капацитета по коридорите север-юг, които могат да се превърнат в двигатели на растежа, устойчивостта и енергийната сигурност.

още
ЕК подкрепя България и Гърция за свързваща инфраструктура ЕК подкрепя България и Гърция за свързваща инфраструктура 10:02 | 04.12.2025 | 661

Избраните проекти ще получават разрешения по ускорени процедури за изпълнение, за да бъде осигурена енергийната свързаност и сигурност в ЕС.

още
Украйна: Загубена 80% от енергийната с-ма Украйна: Загубена 80% от енергийната с-ма 18:04 | 03.12.2025 | 655

В края на ноември Украйна разполага с около 10-12 ГВт мощност на енергийната система, при положение, че за преминаване през зимата са необходими не по-малко от 15 ГВт, при силни студове - 18 ГВт. Това показва изчислението на ТАСС, въз основа на данни на правителството.

още
Германия: Инфлацията се задържа на 2,3% Германия: Инфлацията се задържа на 2,3% 14:04 | 02.12.2025 | 635

Потребителските цени през ноември се повишават с 2,3 на сто на годишна база - същото равнище както и през октомври. През септември инфлацията се повиши до 2,4 на сто на годишна база - най-високото ниво за годината, но далеч от пиковете, достигнати през 2022 и 2023 г. по време на енергийната криза, причинена от руската инвазия в Украйна.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg