EUR 1.9558
USD 1.6623
CHF 2.0911
GBP 2.2634
CNY 2.3341
you tube
mobile version

Културно и природно наследство - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Културата на ходене на минерална баня Културата на ходене на минерална баня 08:56 | 19.08.2025 | 483

Баните на България не са отживелица, а са част от културното ни наследство, допълни Захариев. По-цялостна картина на обществените бани по българските земи може да бъде очертана за османския и възрожденския период.

още
Албанската наздравица - културно наследство Албанската наздравица - културно наследство 18:12 | 24.07.2025 | 851

Често описвано с израза „Сол, хляб и сърце“, албанското гостоприемство поставя силен акцент върху посрещането на гостите, а „долята“ се разглежда като негов церемониален връх.

още
"Дънди" инвестира 3,5 млн. в полза на Крумовград "Дънди" инвестира 3,5 млн. в полза на Крумовград 12:03 | 10.07.2025 | 871

Средствата са разпределени в две направления, включващи здравеопазване, инфраструктура и културно-обществен живот, като се цели цялостно подобряване качеството на живот. 

още
Как ще се промени Сточна гара и зоната около нея? Как ще се промени Сточна гара и зоната около нея? 08:10 | 02.07.2025 | 489

Събитието е реализирано като част от международния проект New Inherit, в който ГРАДОСКОП и пет европейски организации изследват устойчиви стратегии за обновяване на индустриалното наследство и превръщането му в модерни публични пространства в Германия, Испания, Италия, Белгия, Кипър и България.

още
Развитие на поклонническия туризъм Развитие на поклонническия туризъм 14:59 | 27.06.2025 | 590

Поклонническият туризъм в България се развива с устойчив темп от 5 до 10 на сто годишно и представлява не само религиозно, но и културно пътуване, което отговаря на търсенето на съвременния турист за смислено преживяване.

още
Форум "Забравените сортове - наследство и бъдеще" Форум "Забравените сортове - наследство и бъдеще" 14:04 | 15.05.2025 | 531

Форумът в Пловдив повдига отдавна належащите въпроси за опазването и разпространението на растителното разнообразие в земеделието и градинарството.

още
4,7 млн. лв. за исторически и природни обекти 4,7 млн. лв. за исторически и природни обекти 16:54 | 22.04.2025 | 540

Средствата са вложени в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци, които целят съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство.

още
Жители на Лисабон срещу масовия туризъм Жители на Лисабон срещу масовия туризъм 14:04 | 04.12.2024 | 575

Подписка с искане за референдум за краткосрочните наеми. Аргументът – улици, по които не може да се върви спокойно, тротоари, заети с маси и недостъпни за жителите, шумове, които смущават нуждаещите се от почивка след работен ден, историческо наследство, експлоатирано от фирми за насърчаване на туризма.

още
IT купи Къщата  с ягодите IT купи Къщата с ягодите 13:27 | 29.11.2024 | 847

Намеренията ни са сградата да функционира като представителна централа на всички дейности на компанията, включително за дейността на фондация “За пример”, основана от ръководството на SiteGround. Ангажирани сме със запазването на културното наследство на София и ще информираме обществеността за напредъка по проекта, когато имаме готово решение.

още
Наденичките - под закрила на ЮНЕСКО Наденичките - под закрила на ЮНЕСКО 17:40 | 28.11.2024 | 802

Те вече са официално включени в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. В града има над 300 щанда за наденички, а в изминалите няколко години този вид улична храна изживява своя ренесанс и е все по-търсена. Новият им статут подчертава значението им като място за срещи, кулинарно разнообразие и просто виенски начин на живот.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg