АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В своя доклад за глобалните икономически перспективи, който се публикува два пъти в годината, банката понижи прогнозите си за близо 70 на сто от всички икономики, включително САЩ, Китай и Европа, както и за шест региона с развиващи се пазари - от нивата, които прогнозира само преди шест месеца, преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.


Министерство на финансите на САЩ обяви в свой доклад, че няма големи търговски партньори, които да манипулират валутата си през 2024 г., но включи Ирландия и Швейцария в списък за наблюдение, като впоследствие швейцарската централна банка категорично отрече тези твърдения.


"Трите основни теми на нашия ангажимент в България през следващите пет години, които са и приоритети за правителството, са ускоряване на прехода към зелена икономика, повишаване на конкурентоспособността чрез иновации и задълбочаване на финансовите пазари, както и укрепване на икономическата устойчивост и регионалната интеграция", заяви Мануела Несъл, ръководител на ЕБВР за България.


Според хотелската верига "Грифид" с 8 хотела на Златни пясъци и с почти четвърт век история, работещи във веригата, вече не са само от страни с по-нисък жизнен стандарт от България като Индия, Индонезия, Киргизстан, Турция, Украйна, но и от страни в ЕС - Белгия, Германия, Италия, Литва, Люксембург, Португалия, Румъния, Франция.


Силната реколта от пшеница в Индия попълва бързо запасите, което означава, че страната ще може да задоволи вътрешното търсене без внос тази година противно на пазарните слухове, че ще се нуждае от доставки от чужбина и потенциално това ще се отрази на световните цени на тази зърнена култура.


В момента сме в навечерието на приемането на еврото. Предстои нова страница пред българската икономика: по-голямо доверие, повече инвестиции, повече възможности. Това заяви министър-председателят Росен Желязков на среща с управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева.


Икономистите от банка Credit Agricole публикуваха доклад, в който се посочва, че има три ключови области, които заслужават по-задълбочен анализ.


Слабости в образованието и туризма в областта отчитат анализаторите от Иститута за пазарна икономика. Естественият прираст е по-неблагоприятен от средния, но областта успява да привлича население.


Според официални данни за периода декември - март на десетина терминала не е пристигнал нито един пътник, превръщайки ги в "летища призраци". През по-голямата част от миналата година над една трета от тях са обслужвали средно под пет полета на ден, като в някои дни не е имало нито един.


Средно, според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, на домакинство се падат по 350 000 лв. 70% от всичко, което българите притежават, са жилищата. Едва малко над един процент са останалите форми на инвестиции. Затова прочитът на числата изглежда различно.