АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Икономиката на ЕС и еврозоната е забавила темпа си на растеж през второто тримесечие. Сезонно коригираният БВП е увеличил с 0,2 на сто през второто тримесечие, отнесено към януари – март т.г., когато нарасна с 0,5 на сто.


Това подсказва, че ръстът на цените в еврозоната едва ли ще се отклони значително от целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) от два процента.


Сезонно изгладените данни показват, че най-високо е нивото на безработицата през юли в Испания - 10,4 на сто, Финландия - 9,5 на сто и Швеция - 8,7 на сто. Най-ниско е в Малта - 2,6 на сто, Чехия – 2,8 на сто и Словения - 2,9 на сто.


Испания (14,8 милиона тона), Италия (13,9 милиона тона) и Франция (5,8 милиона тона) са най-големите производители на пресни зеленчуци в ЕС, като заедно осигуряват 55 процента от общата реколта през миналата година.


В Русия той е 14 260 долара, и Туркменистан (13 340 долара), в Китай е 13 690 долара. За Казахстан това е важно постижение, което отразява по-бързия икономически растеж и по-силна регионална позиция.


Към края на юли 2025 г. регистрираните безработни в страната са 150 060 души, а равнището на регистрираната безработица е 5.29% – с 0.10 процентни пункта по-ниско спрямо същия месец на предходната година.


През пролетта в. "Уолстрийт джърнъл" публикува информация за предполагаеми финансови и етични нарушения от страна на Шваб и съпругата му. Това доведе до временното му оттегляне от ръководния екип на Световния икономически форум в Давос, но до подаване на жалба за клевета срещу неизвестни лица.


Разглеждайки страните от ЕС поотделно, Испания, Франция, Италия, Германия, Португалия, Австрия, Гърция, Нидерландия, Хърватия и Полша се нареждат сред страните с поне 1 на сто от световните приходи от международен туризъм.


На ниво държави най-високи средни темпове на растеж между 2000 и 2024 г. се наблюдават в Ирландия (5,6 на сто) и Полша (4,9 на сто), а най-ниски - в Италия (-1,1 на сто) и Португалия (-0,9 на сто).


Проектът за нов мост над река Дунав между Гюргево (Румъния) и Русе (България) напредва чрез обявяването на търг за изработване на предпроектно проучване (Техническо и икономическо обосноваване). Подадени са 11 оферти от международни консорциуми и компании от Румъния, Турция, Италия, Испания, Япония, България, Португалия и Южна Корея.