АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Британският премиер Киър Стармър и индийският министър-председател Нарендра Моди подписаха споразумението за свободна търговия, с което се стимулира износ на стойност няколко милиарда лири, предаде Би Би Си.


Очаква се инструментът да стартира до края на годината чрез удържане на 1,5% от директните плащания за сектор „Растениевъдство“.


В новата петгодишна стратегия на ЕБВР (2025-2030) за България ЕБВР ще акцентира върху ускоряване на зеления преход; засилване на конкурентоспособността чрез по-задълбочено финансово посредничество, подобряване на веригите на стойност и насърчаване на иновациите; повишаване на икономическата устойчивост.


МС одобрява проект на заявление за интерес (expression of interest) на Република България за искане на финансова помощ под формата на заем по линия на инструмента „Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост“, насочен към спешни и мащабни публични инвестиции.


Икономическият стимул на държавните разходи се измерва чрез т. нар. фискален мултипликатор, който най-общо ни казва с колко допълнително расте икономиката на дадена страна, когато правителството увеличи разходите си с определена сума.


Проектът за нов мост над река Дунав между Гюргево (Румъния) и Русе (България) напредва чрез обявяването на търг за изработване на предпроектно проучване (Техническо и икономическо обосноваване). Подадени са 11 оферти от международни консорциуми и компании от Румъния, Турция, Италия, Испания, Япония, България, Португалия и Южна Корея.


Данните за първите шест месеца на годината показват, че макар търговската война със САЩ да ескалира след завръщането на Тръмп в Белия дом, то китайската международна търговия продължава да расте.


Износът на стоки от България за ЕС намалява с 4,2% през периода януари - април. През май общият износ на стоки възлиза на 6,5175 млрд. лв. и намалява с 4,6 процента спрямо същия месец на предходната година.


Според концерна работните места ще бъдат съкратени до голяма степен чрез естествена флуктуация и частично пенсиониране. Възможни са обаче и целенасочени програми за съкращения.


В сравнение със същия месец на миналата година през май германският износ се увеличава с 0,4 на сто, а вносът - с 4,2 на сто, въз основа на предварителни оценки на "Дестатис".