АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Стоманодобивната компания "Бритиш стийл" (British steel) обяви, че се отказва от плана си за съкращаване на служители в последните две работещи доменни пещи в страната, чието затваряне беше обявено от китайския собственик, преди правителството да поеме контрола върху компанията, предаде Франс прес.


В доклад на ЕК се отбелязва, че преди отпадането на вътрешните гранични проверки българските и румънските дружества са плащали милиарди евро годишно заради повишени логистични разходи, закъснения на доставките и заради високите цени на горивото и заплатите на водачите в товарните превози.


Наред с други неща, университетите искат да въведат прием на фиксиран брой студенти за различни програми на английски език. Те искат още чуждестранните студенти и служители да научат по-добре нидерландски, което има за цел да защити статута на езика.


Кметовете на общините носят отговорност за управлението на предоставените им по реда на Наредбата средства за упражняването на контрол по сключените договори за обществен превоз на пътници и за спазването на бюджетната дисциплина в съответствие със Закона за публичните финанси.


Новият закон би трябвало да донесе по-високи пенсии за 1,23 милиона граждани. Средната пенсия в Хърватия сега е 642 евро, а целта на правителството е да я повиши до 800 до 2028 г. Процентът на корекция спрямо заплатите и инфлацията ще се променя по модела 85:15.


Сред представителите на професионалните групи отхвърлянето на "сивите" схеми е характерно за счетоводителите (59% от главните счетоводители и 57% от ресорните счетоводители), секретарките (57%), мениджърите на човешки ресурси (53%) и икономистите (53%). Програмистите (24%).


Очаква се ускорен растеж на реалните работни заплати след присъединяването ни към еврозоната. Представиха първи резултати по проект за пазара на труда в условията на еврозоната на кръгла маса в Института за икономически изследвания при БАН.


Когато Русия засили атаките си през март 2024 г., Украйна загуби половината от наличния производствен капацитет, казаха високопоставени служители. Тя обаче успя да оцелее през зимните месеци благодарение на по-мекото меко време, бързите възстановителни дейности и потокът средства и оборудване от западните съюзници.


„Вие не заслужавате сегашното си увеличение на заплатите от 79% и затова сме тук – защото не вие решавате вместо нас, а ние ще решаваме вместо вас. Уважаеми работници, нека вземем решение народните представители да бъдат на минимална работна заплата до следващото увеличение на минималната работна заплата“, каза председателят на ССМ Слободан Трендафилов.


Най-големите ИТ компании, работещи у нас, са DXC Technology с 3439 специалисти, работещи в IT отделите в България към момента. Тя е последвана от SAP Labs Bulgaria с 1700 и Hewlett Packard Enterprise (HPE) с 1500 служители.