АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Около 968 000 души са получили обезщетения за безработица през юни, което е със 101 000 повече от 2024. Експертите по трудовия пазар очакват броят на безработните да надхвърли символичната граница от 3 млн. през лятото.


Според международната организация това увеличение е достатъчно, за да се премахне крайната бедност в света 22 пъти, ако се използва прагът на бедност на Световната банка от 8,30 долара на ден.


Средната цена на закупените през първото тримесечие на 2025 г. жилища в София достигна 2 080 евро/кв.м., преминавайки символичната граница от 2000 евро. Това представлява 18.1% ръст на годишна база. Средната обща цена на закупените апартаменти се повиши до 150 000 евро.


1,8 млн. души или около 30% от населението на България, попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди.


Всеки шести човек в Германия е засегнат от бедност, става ясно от актуален доклад. 30% от бедните са мигранти, а най-силно засегнати са младите хора, пенсионерите и самотните родители.


При този размер на линията под прага на бедност са били 1 401 300 души или 21,7 на сто от населението на страната, съобщи днес НСИ. В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност нараства с 19,7 на сто, а относителният дял на бедното население се увеличава с 1,1 процентни пункта.


Показват предварителни данни на Националния статистически институт. Това е максималното допустимо ниво по този показател, което страната трябва да има, за да въведе еврото. Дългът е в размер на 48,8 милиарда лева или 24,1% от БВП, при максимално допустима граница от 60 на сто.


Силистра е сред областите с най-влошена демографска картина. Резултатите на учениците са сравнително слаби. Съответствието между професионалното образование и профила на местната икономика е високо.


Прагът на риска от бедност през 2024 г. е бил 7407 евро на година за едночленно домакинство, а за домакинство с двама възрастни и две деца под 14-годишна възраст прагът е бил 15 554 евро, според статистическите данни.


Отделянето на 2,5 милиарда лева за саниране е добра новина. Това е шанс България да ускори обновяването на сградния фонд и да намали енергийната бедност. Но дали тези средства ще доведат до реална промяна или просто ще бъдат усвоени без дългосрочен ефект, зависи от начина, по който програмата ще бъде структурирана.