EUR 1.9558
USD 1.7249
CHF 2.0938
GBP 2.3251
CNY 2.3976
you tube
mobile version

Газово хранилище - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Капацитетът ГХ  Чирен се увеличава с 20% Капацитетът ГХ Чирен се увеличава с 20% 08:05 | 01.04.2025 | 488

Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков в тв интервю за БНТ. По повод разследването на Европейската прокуратура за разширението на газовото хранилище цялата изискана информация е предоставена, за да бъдат разсеяни всякакви съмнения.

още
Тестват се новите газови компресори на Чирен Тестват се новите газови компресори на Чирен 17:05 | 31.03.2025 | 783

От гледна точка на разширението на газовото хранилище "Чирен" искам да съобщя, че газовите компресори вече са поставени, извършват се съответните тестове. Имаме и Акт 16 за тях, обяви в Бургас министърът на енергетиката Жечо Станков. Договор за изграждането на надземни съоръжения на територията на подземното газово хранилище бе подписан през януари 2023 година.  

още
На крачка от газово находище? На крачка от газово находище? 08:10 | 25.03.2025 | 585

В енергетиката се насочват средства конкретно за проекти - изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй", Вертикален газов коридор, който ще запази България на картата като транзитьор на природен газ, от който ние печелим огромни средства, които се реинвестират както в мрежата, така и влизат в държавния бюджет през съответните плащания от дружеството.

още
Сондажи в румънското газово находище – „Нептун Дийп“ Сондажи в румънското газово находище – „Нептун Дийп“ 16:35 | 28.02.2025 | 835

Инвестицията е на стойност четири милиарда евро и е поделена поравно между OMV Petrom, румънско подразделение на австрийската компания OMV, и румънския държавен производител на газ Romgaz. Смята се, че находището съдържа 100 млрд. куб. метра природен газ, а първите доставки се очакват през 2027 г. 

още
„Булгартрансгаз“ стартира ОП за хранилище „Чирен“ „Булгартрансгаз“ стартира ОП за хранилище „Чирен“ 07:05 | 29.01.2025 | 659

За финансирането на проекта за разширение на капацитета на ПГХ „Чирен“ е сключено грантово споразумение между „Булгартрансгаз“ ЕАД и Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) в размер до 77 910 018 евро.

още
Гърция: Проект за подземно хранилище за СО2 Гърция: Проект за подземно хранилище за СО2 14:07 | 05.11.2024 | 681

Въглеродният диоксид, изпускан от големи индустриални предприятия в Гърция и целия регион, ще бъде насочван към подземно хранилище с цел осигуряване на защита на околната среда, но и за избягване на разходите, свързани с емисиите парникови газове в ЕС.

още
Хранилището "Чирен" запълнено изцяло Хранилището "Чирен" запълнено изцяло 17:05 | 30.10.2024 | 430

В газовото хранилище "Чирен" съхраняват природен газ общо 12 компании – 7 български и 5 международни, се посочва още в съобщението. Българският газопреносен оператор продължава изпълнението на мероприятията във връзка с настъпващия есенно-зимен период. 

още
Финландия подготвя хранилище за ядрени отпадъци Финландия подготвя хранилище за ядрени отпадъци 10:03 | 02.09.2024 | 459

В края на следващата или в началото на 2026 г. силно радиоактивно изразходвано ядрено гориво ще започне да се затваря във водоустойчиви контейнери и да се складира на 400 м под земята в скалите на Югозападна Финландия.

още
Финладния с ядрено хранилище за 100 хил. години Финладния с ядрено хранилище за 100 хил. години 14:03 | 29.08.2024 | 496

"Проектът "Онкало" предвижда изграждането на завод за опаковане на отработено ядрено гориво и на хранилище за него. При това не временно такова, а практически вечно", казва Паси Туохимаа, шеф на връзките с обществеността на "Посива", за Си Ен Би Си.

още
Кипър с ултиматум за офшорно газово находище Кипър с ултиматум за офшорно газово находище 18:10 | 28.08.2024 | 601

Находището „Афродита“ беше открито през 2011 г. и се смята, че в него има залежи от около 100 млрд. куб. м природен газ.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg