АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В своя доклад за глобалните икономически перспективи, който се публикува два пъти в годината, банката понижи прогнозите си за близо 70 на сто от всички икономики, включително САЩ, Китай и Европа, както и за шест региона с развиващи се пазари - от нивата, които прогнозира само преди шест месеца, преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.


"Зеленчуковите градини в училище изграждат критично мислене, екологично съзнание, колективен дух и радост", каза министърката на образованието, вероизповеданията и спорта София Захараки.


Отчетено е увеличение на оборота при всички големи групи: „Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 2.5%, „Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 0.5%, и „Търговия на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия“ - с 0.4%.


През април 2025 г. в сравнение със същия месец на 2024 г. повишение на оборота е регистрирано във всички големи групи: "Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали" - с 9,8 на сто.


За конкурса "Златен Киликс", който е със защитен патент и с утвърден регламент по правилата на Европейския съюз, тази година проби са изпратили общо 46 винопроизводители от всички краища на страната.


Сътрудничеството обхваща всички сектори от икономиката, като във фокуса на съвместния мониторинг са секторите с висока социална значимост - храни, горива, фармация, телекомуникации, електронна търговия и финансови услуги.


От изповяданите сделки през миналата година от чужденците, закупили имоти, на второ място са български граждани. Купуват предимно имоти в ценова рамка до 150 хиляди евро за места за почивка. Нямат интерес към новопостроени сгради. Няколко от сделките са на цени над 400 хиляди евро.


През същия месец на миналата година трите водещи държави по посещения в България са били: Румъния - 170 400, Турция - 168 600, Гърция - 113 800, показва справка в НСИ.


„Въвеждането на еврото не трябва да се използва като оправдание за спекула. Няма да позволим некоректни търговски практики и ще използваме всички законови механизми, за да осигурим честност на пазара и реална защита на потребителите и производителите“, заяви председателят на КЗК доц. Карадимов.


През 2024 г. държавният дълг на Италия ще достигне близо 3 трилиона евро, или 135,3 на сто от БВП. Това е второто по големина съотношение на държавен дълг спрямо БВП в еврозоната след Гърция.