EUR 1.9558
USD 1.6711
CHF 2.0898
GBP 2.2931
CNY 2.3301
you tube
mobile version

Влизане в шенген 1701 - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
ОП за последните 2,4 км от жп л. Гюешево - Македония ОП за последните 2,4 км от жп л. Гюешево - Македония 16:28 | 28.07.2025 | 329

Това е единственият липсващ участък от железопътния Коридор VIII на българска територия. Търгът включва проектиране и строителство на 2,4 км жп линия, както и реконструкция на жп гара Гюешево, която става гранична пътническа и товарна гара за Шенген.

още
Пълна реновация на търговски площи на летище София Пълна реновация на търговски площи на летище София 13:20 | 08.07.2025 | 666

Водещата компанията в областта на търговията на дребно и F&B – Avolta започва два нови проекта, насочени към развитието на летището като петзвезден регионален хъб. Avolta ще извърши пълна реновация на своите търговски площи в Терминал 1 и ще открие нов безмитен магазин в зона не-Шенген на Терминал 2.

още
Как Шенген отвори границите си?+ видео Как Шенген отвори границите си?+ видео 11:45 | 19.06.2025 | 1233

29 държави вече са част от Шенгенското пространство, което позволява на хората да преминават вътрешни граници без проверки.

още
Шенген ускорява логистиката и транспорта у нас Шенген ускорява логистиката и транспорта у нас 06:55 | 15.05.2025 | 2885

Без проверки, преминаването през граничните пунктове е ускорено съществено и времето до/от Централна Европа може да се съкрати с до 8 часа, което е особено важно за бързооборотните стоки и чувствителните товари. Компаниите, чиито стоки пресичат редовно българските граници, получават предимство чрез съкратено транзитно време и по-изгодни логистични разходи, което ги прави по-конкурентни на Европейските пазари.

още
България и Румъния в Шенген укрепва икономиката на ЕС България и Румъния в Шенген укрепва икономиката на ЕС 13:36 | 25.04.2025 | 737

В доклад на ЕК се отбелязва, че преди отпадането на вътрешните гранични проверки българските и румънските дружества са плащали милиарди евро годишно заради повишени логистични разходи, закъснения на доставките и заради високите цени на горивото и заплатите на водачите в товарните превози. 

още
На 4-ти юни конвергентен доклад  за България На 4-ти юни конвергентен доклад за България 07:30 | 20.04.2025 | 1806

ЕК посочи за първи път ориентировъчна дата за публикуването на извънредния доклад за готовността на България за приемане на еврото, който правителството подаде през февруари. Оценката за изпълнението на критериите за членство в еврозоната в него ще е определяща за насрочване на дата за влизане на България в кръга от 20 държави, които използват общата валута.

още
Откриване на банкова сметка в чужбина   Откриване на банкова сметка в чужбина 13:05 | 26.03.2025 | 477

Вдигнатите и за нас бариери на Шенген, възможностите за работа, примамливите оферти за обучение в реномирани европейски училища и ВУЗ-ове, ще стимулират много българи да потърсят препитание, образование, жилище или просто нов начин на живот в друга страна на ЕС. Но как да преместите финансите си в новата държава?

още
Нова пътна отсечка, свързваща Одрин с България Нова пътна отсечка, свързваща Одрин с България 08:35 | 03.02.2025 | 692

Това е магистрален път с дължина 7,6 км от град Одрин до турско-гръцкия граничен пункт Пазаркуле/Кастаниес. Пътната артерия се очаква да облекчи трафика между трите държави след влизането на България в Шенген, тъй като се намира в непосредствена близост до българо-турския граничен пункт Капъкуле/Капитан Андреево, който е най-натовареният сухопътен пункт в Европа.

още
Родопчани на кафе в Паранести през отворената граница Родопчани на кафе в Паранести през отворената граница 08:10 | 14.01.2025 | 518

Жители на родопските села Смилян, Могилица, Арда тръгнаха по офроуд пътища към Гърция още в първите дни след присъединяването ни към Шенгенското пространство. Шенген сбъдна мечтите на няколко поколения смолянчани да се възстановят традиционни пътни връзки с гръцките съседи.

още
Членството в Шенген добавя 0,17% към БВП Членството в Шенген добавя 0,17% към БВП 18:35 | 08.01.2025 | 804

Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щ. д. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg