АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-сериозното притеснение предизвиква предложената забрана търговците да увеличават цени в периода на двойно обозначаване - около година и половина. "Това е недопустима намеса на държавата в пазарната икономика, която се въвежда без обществена дискусия и оценка на въздействието", заявява изпълнителният директор на АТНС Галин Попов.


Знаете ли, че един европеец консумира средно около 37 кг захар годишно, а според Световната здравна организация 9 кг биха били напълно достатъчни? Освен това в ЕС се консумира средно близо 3,5 кг сол на глава от населението годишно, докато според СЗО максимумът би трябвало да бъде 1,8 кг.


Предвижда се от 8 октомври тази година до края на 2025 година стикерите с информация за цените на таксиметровите услуги да обозначават цените първо в левове, а после в евро. От 1 януари до 31 декември 2026 цените следва да бъдат посочени първо в евро, а после в левове, а от 1 януари 2027 година цените в стикерите ще бъдат обозначавани само в евро.


СОФ Кънект и SSP завършват най-мащабната трансформация на зоната за храни и напитки от над 1500 кв. м. на Терминал 2 и откриват още три нови обекта.


Цените на основните хранителни стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени от 2500 до 6800 лева за тон. При индустриалните стоки имаше сделки за гориво за отопление на 2125,80 лв./хил.л и газ пропан бутан на 916,67 лв./хил.л. Скрап от черни метали се продаде от 298,40 до 324,95 лева за тон.


Според едрите търговци проектозаконът не подобрява функционирането на веригата, а напротив – подменя принципите на пазарна икономика с държавна регулация на всеки аспект от отношенията между субектите по веригата на доставки на земеделски продукти и храни.


Производствените цени се понижават с 3,6 на сто през юни на годишна основа, задълбочавайки спада си от предходния месец, когато бяха надолу с 3,3 на сто.


Според данните спадът на международните цени на зърнените култури и захарта е компенсиран от по-високите цени на млечните продукти, месото и растителните масла. Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, през юни 2025 г. е с 5,8 на сто по-висок в сравнение с нивото си година по-рано, но остава доста под пика от март 2022 г.


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Темпът на нарастване на потребителските цени в Германия се стабилизира през последните години, след като инфлацията достигна 8,8 на сто в края на 2022 г. след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и е на си най-ниското от октомври 2024 г.