АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Полша е увеличила златните си резерви с допълнителни 12 тона, следвана от Чехия с 3 тона и от Китай, Турция и Киргизстан - всяка с по 2 тона.


Бяха представени резултатите от две национално представителни проучвания на обществените нагласи сред граждани и бизнес за въвеждането на еврото в България, проведени от агенция „Алфа Рисърч“ в периода 8-16 април 2025 г. и 22-28 май 2025 година. Възложител на изследванията е Министерството на финансите.


Глобалната търговска война на президента на САЩ Доналд Тръмп и колебанията в търговските отношения между Китай и САЩ през последните два месеца създадоха значителни трудности за китайските износители и техните бизнес партньори от целия Тихоокеански регион и забавиха световния растеж.


През март 2025 г. общият индекс на производството в областта на Бизнес услугите намалява с 2.5% спрямо предходния месец. Спрямо март 2024 г. е регистрирано нарастване с 2.7% на календарно изгладения индекс на производството в областта на Бизнес услугите.


За последните пет месеца са продадени близо 170 хиляди автомобила от тази категория, съобщава Анадолската агенция, позовавайки се на информация от дистрибуторите на автомобили и Сдружението на автомобилистите в страната.


През март 2025 г. намаление спрямо предходния месец е отчетено в следните сектори: "Транспорт, складиране и пощи" - с 8,2 на сто, "Операции с недвижими имоти" - с 3,1 на сто.


Българските предприемачи залагат на иновации с фокус върху продуктите и процесите въпреки икономическия натиск, сочи проучване на EY Компаниите у нас са по-големи оптимисти за бизнес средата спрямо останалите страни от ЦИЕ. Пазарната несигурност и геополитическата нестабилност са основните фактори, които тревожат предприемачите у нас


Икономистът Недялка Петрова експериментира с отглеждане на шафран в Смолянско като пример за подходяща земеделска култура за Родопите. Стартиращият бизнес с отглеждане на скъпия минзухар е част от проект по време на организираната през 2024 г.


Според хотелската верига "Грифид" с 8 хотела на Златни пясъци и с почти четвърт век история, работещи във веригата, вече не са само от страни с по-нисък жизнен стандарт от България като Индия, Индонезия, Киргизстан, Турция, Украйна, но и от страни в ЕС - Белгия, Германия, Италия, Литва, Люксембург, Португалия, Румъния, Франция.


Най-голямо увеличение на годишна основа е отчетено при цените в сектора на образованието - 71,67 на сто. Разходите за жилището и бита са се повишили с 67,43 на сто. При храните и безалкохолните напитки е отчетено увеличение от 32,87 на сто. Най-слабо увеличение на цените има при облекло и обувки - 14,12 на сто, комуникации - 19,25 на сто и транспорт - 24,59 на сто.