АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От началото на 2025 г. златото е поскъпнало с 38 на сто, след като през 2024 г. отбеляза ръст от 27 на сто, подкрепено от понижаващия се долар, активно изкупуване от централни банки, мека парична политика и глобална несигурност.


През първото тримесечие на 2025 г., сред 16-те европейски страни с налични данни, десет са регистрирали спад в реалния доход на домакинствата на глава от населението, докато шест са регистрирали увеличение. Унгария е отбелязала най-силен растеж - с 1,9% в сравнение с предходното тримесечие. Белгия (1,3%), както и Дания и Италия (по 1%), също са отбелязали значителни печалби.


Вече са обучени над 1500 служители на Български пощи, закупени са и всички технически средства, свързани с обмяната на левовете в евро.


Към края на второто тримесечие на 2025 г. нетната печалба на банковия сектор достига 1,967 млрд. лв., отбелязвайки ръст от 8,7 на сто на годишна база.


В рамките на еврозоната германските разходи надвишават средното равнище с 15 на сто. Само Дания и Белгия отчитат по-високи разходи за индустриален труд.


Дания имаше най-високия ДДС в Европа върху книгите, докато много страни прилагат намалена или специфична ставка. Великобритания не облага с ДДС книгите.


Столичната община е изпратила и писмени покани за участие в процедурата до четирите най-големи банки спрямо критериите на БНБ. Критериите за избор бяха определени от специално сформирана комисия, включваща общински съветници и представители на администрацията.


Лидерът JPMorgan се представи по-добре от очакваното през второто си фискално тримесечие. Търговците на Citigroup дори отбелязаха най-доброто си второ тримесечие от пет години насам. Wells Fargo, от друга страна, се представи по-слабо - базираната в Сан Франциско институция дори влоши прогнозите си за годината като цяло, но надмина очакванията на пазарите.


Сред страните членки на ЕС Дания е имала най-висок дял възобновяеми източници в енергийния си микс през първото тримесечие на годината - 88,5 на сто, следвана от Португалия - 86,6 на сто и Хърватия - 77,3 на сто. Най-нисък дял на възобновяемите източници на електроенергия е отчетен в Чехия - 13,4 на сто, Малта - 14,4 на сто и Словакия - 15,1 на сто.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.