АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Предвижда се финансирането на Центъра да бъде осигурено чрез европейските фондове за споделено управление, като бъде заложено в рамките на текущото изменение на програмите, за които отговаря Министерството на иновациите и растежа.


Иран е заплашвал неведнъж да затвори протока, но никога не е прибягвал до тази стъпка. Евентуално затваряне на морския път би ограничило търговията и би повлияло на световните цени на петрола.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


Производството на петрол в Иран достигна своя пик през 70-те години на миналия век с рекорден добив от 6 милиона барела на ден през 1974 г., според данни на ОПЕК. Това се равнява на над 10 на сто от световното производство по това време.


Най-малко осигурени лица са променили участието си в доброволните пенсионни фондове – 319 броя. Относителният дял на лицата, променили участието си, спрямо средния брой осигурени лица в УПФ е 2,24%, в професионалните – 1,88% и в доброволните пенсионни фондове – 0,05%.


Разследването, ръководено от гръцкия прокурор Попи Папандреу, който служи в националния клон на Европейската прокуратура, сега е фокусирано предимно върху периода между 2020 и 2022 г.


"Споразумението за свободна търговия, което ще влезе в сила на 15 май, открива нови хоризонти за сътрудничество и предлага значителни възможности за търговия между нашите страни". Това заяви руският министър на енергетиката Сергей Цивильов в края на руско-иранска междуправителствена среща за търговско сътрудничество.


Дефицитът в подсектор „Централно управление“ е в размер на -5 277 млн. лв., или -2.6% от БВП. Подсектор „Местно управление“ е реализирал дефицит от -810 млн. лв., а подсектор „Социалноосигурителни фондове“ е реализирал дефицит от -71 млн. лева.


Евродепутатката Елена Лайкова твърди, че европейските институции могат да отнемат спестяванията на хората, инвестиционните или пенсионните им фондове и да ги използват по свое усмотрение - например за инвестиции в отбранителната индустрия. "Активно се обсъжда", че ЕС един вид ще конфискува парите на хората, ако не ги изхарчат в определен срок - според нея този срок е до шест месеца след постъпването им по сметката.


Близо 4,3 милиарда лева са общите разходи на ДОО за първите два месеца на годината, 3,8 милиарда лева от тях са за изплащане на пенсии. Националният осигурителен институт предоставя всеки месец информация относно касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, администрирани от института по силата на законова делегация.