АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Регистрираните тютюнопроизводители у нас продължават да се увеличават, като през 2025 г. са вече над 8300. Това стана известно по време на заседание на Консултативния съвет по тютюна, което се проведе днес, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).


Недоволството е срещу планираното споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и страните от южноамериканския блок Меркосур, както и срещу новите мита, наложени от САЩ.


Тютюнопроизводителите се увеличават по малко всяка година, респективно и площите с тютюн. Оттам следва, че се очакват и по-големи производства като обем от четирите сортови групи, които се отглеждат у нас - "Басми", "Каба Кулак", "Бърлей" и "Вирджиния".


През есента на тази година е планирано летището да бъде затворено за ремонт за повече от шест месеца. Това ще доведе до още по-сериозни икономически последици за Бургас и целия Югоизточен регион.


Лекарите от първичната медицинска помощ получават най-ниските заплати сред лекарите в Турция, посочва "Хюриет дейли нюз" и допълва, че с новата схема те могат да загубят до 30 на сто от основната си заплата.


Аптеки от цялата страна затвориха в знак на протест в два поредни дни. Фармацевтите недоволстват срещу промените в начина на изписване на лекарства и според тях, ако това стане факт, доходите им драстично ще спаднат.


Преди седмици служителите на държавното млекопреработвателно предприятие в производствената база във Видин се вдигнаха на протест с искания за нормални условия на труд и адекватни възнаграждения, но и с мотива да спасят дружеството от ликвидация.


Увеличение на възнагражденията за всички с 15% ще задълбочи разликите в заплащането в рамките на една и съща професия, те ще нараснат допълнително и за някои ще се стигне до разлики от над 1100 лв., посочват от Федерацията на транспортните работници.


Производителите на Басми до 2000 кг. ще получат по 5.50 лв./кг, а тези с производство над 2000 кг. по 4.13 лв./кг. За Каба Кулак и Бърлей определената ставка е 4.00 лв./кг., а за сортова група Виржиния е 3.00 лв./кг.


Ловци на трюфели протестират против предложените от Министерството на финансите нови данъчни промени – въвеждане на патентен данък.