АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Той възлиза на 64,23 милиарда леи (еврото се разменя за 5,07 леи), съобщава телевизия Диджи 24, позовавайки се на данни на Министерството на финансите. Телевизията отбелязва, че спрямо същия период на миналата година бюджетният дефицит е по-малък като процент, но е по-висок като сума.


Над два милиона домакинства в Румъния ще се възползват от ежемесечни ваучери за съфинансиране на сметките за електроенергия. На 1 юли отпадат таванът и компенсациите за електроенергия.


България предвижда да отдаде на концесия за строителство автомагистрала “Черно море” заедно с две продължения - четирилентов път на север от Варна до границата с Румъния и същия габарит на юг от Бургас до Малко Търново.


100 евро за туристически продукти и услуги в България тази година отговарят на 185 за същите неща в Австрия, 100 евро в Румъния отговарят на 159 евро в Австрия, а същата сума в Унгария отговаря на 151 в Австрия.


Дарението идва в контекста на създадения на територията на Румъния център за подготовка на пилоти на F-16, където се обучават включително пилоти от Украйна. За този център Нидерландия предостави 18 самолета F-16, които вече не използва, а сега ги дарява.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.


FlixBus разширява летните си маршрути, свързващи Румъния, България и Гърция. Новите сезонни линии свързват Румъния, България и Гърция и подкрепят устойчивия туризъм и достъпната мобилност.


Близо половината от българите биха сменили работата си за по-висока заплата и бонуси сочи регионално проучване на wherewework.То обхваща пет държави - България, Гърция, Румъния, Молдова и Унгария, и има за цел да насърчи прозрачността и информираността между работодатели и служители.


За сравнение в настоящия сезон производството на пшеница на Румъния се оценява на 10,2 милиона тона. Според анализаторите увеличението на продукцията е резултат от по-добър добив на хектар, както и на увеличение на засетите площи.


През периода януари - март 2025 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 1.3% спрямо същия период на 2024 г. и е на стойност 12 749.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 63.2% от износа за държавите - членки на ЕС.