АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Австрийският държавен секретар по въпросите на държавната администрация Александър Прьол обяви, че според новото споразумение от януари до края на юни 2026 г. няма да има увеличение на заплатите. За периода от юли до същия месец на 2027 г. ще има увеличение от 3,3 процента.


Австрийското Министерство на икономиката съобщи, че подготвя закон срещу т. нар. шринкфлация – практика, при която съдържанието на продукта в опаковката намалява, а цената остава същата или се увеличава. Законопроектът трябва да бъде готов до края на годината, информира Австрийското радио и телевизия ОРФ.


Съдът на ЕС в Люксембург потвърди класифицирането на газа и атомната енергия като неутрални по отношение на изменението на климата. Съдиите отхвърлиха иск на Австрия срещу така наречената таксономия на ЕС - списък с дейности, считани за екологично устойчиви. Австрия може да обжалва решението пред по-висша инстанция.


През първата половина на 2025 г. той е с 14% по-малък, като спад е отбелязан при машините и превозните средства (17,5%). По отношение на вноса е отчетен спад от 1,6%, който също се дължи на по-слабата търговия с машини и превозни средства. САЩ са вторият по значение партньор на Австрия по износ, а по внос заемат шесто място.


Най-голямо влияние върху инфлацията през август отново оказаха услугите, които отбелязаха инфлационен ръст от 4,7 процента. След тях се нареждат хранителните продукти, тютюневите изделия и алкохолът, чиито цени се повишиха с 5,0 процента.


Според обвинението при промоции компаниите не спазват задължението си да посочват най-ниската сравнителна цена от последните 30 дни и за потребителите в много случаи не е ясно дали отстъпките действително водят до икономии.


Повече от 72% от заподозрените са чужденци, сочи статистиката. Над половината от сигналите са подадени в столицата Виена. Делът на разкриваемост на тези престъпления е цели 99,5%.


Разглеждайки страните от ЕС поотделно, Испания, Франция, Италия, Германия, Португалия, Австрия, Гърция, Нидерландия, Хърватия и Полша се нареждат сред страните с поне 1 на сто от световните приходи от международен туризъм.


Гастрономическият сектор в градовете отчита особено голяма заестост от чуждестранни работници. Във Виена, Грац и Линц работниците в тази сфера с мигрантски произход са около 73 процента, в Тирол те са 38 процента, а в Залцбург - 44 процента.


По думите на Радев, който ще стане част от Управителния съвет на Европейската централна банка от 1 януари догодина, ЕЦБ трябва да следи политическите събития по-внимателно, отколкото е било необходимо в миналото, тъй като политиката все по-често се превръща в източник на несигурност, нестабилност и системен риск.