АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според ново проучване на Евробарометър голяма част от европейците смятат, че изменението на климата е сериозен проблем (85%). 8 от 10 от анкетираните (81%) подкрепят целта на ЕС за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г.


Събитието е реализирано като част от международния проект New Inherit, в който ГРАДОСКОП и пет европейски организации изследват устойчиви стратегии за обновяване на индустриалното наследство и превръщането му в модерни публични пространства в Германия, Испания, Италия, Белгия, Кипър и България.


Ставките, по които се изплащат средствата, са определени в Наредба 10 от 27.06.2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата, и хуманно отношение към животните, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 - 2027 г.


Глобите за ползване на републикански пътища без платена винетна такса или тол такса да бъдат според тежестта на нарушението. Тези за превозни средства над 3,5 тона да бъдат определени в рамките на минимален и максимален размер за всяка от хипотезите, а глобите за автомобили до 3,5 тона да са в зависимост от цената на годишната винетка.


Според данни на Евростат експлоатационният индекс на водите (WEI+) e 1,2 на сто за страната през 2022 г., което се потвърждава за липса на воден стрес и от последните данни на Националния статистически институт (НСИ) за използваната вода за 2023 г.


Новото германско правителство няма да прибегне към "възраждане на ядрената енергия", заяви вицеканцлерът и министър на финансите Ларс Клингбайл, цитиран от ДПА. В кулоарите на срещата на министрите на финансите на страните от еврозоната той каза, че коалицията няма да промени позицията си относно излизането на Германия от ядрената енергетика.


460 дружества от 1 януари 2026 г. ще бъдат задължени да подават счетоводната си информация в унифицирания формат SAF-T (стандартен одитен файл за данъчни цели), съобщават от приходната агенция.


Спадът се дължи най-вече на влошени бизнес очаквания за следващите шест месеца. Показателят за очакванията се свива до минус 41 пункта през април в сравнение с минус 22 пункта през март. Оценката на текущата бизнес ситуация също се понижава – до минус 25 пункта от минус 23 пункта месец по-рано.


“Компаниите ще оценят предвидените промени, защото това ще облекчи процедурите и условията за сертифициране и подкрепа на инвеститорите. На следващо място ще съкрати допълнително сроковете за административно обслужване", каза заместник-министър Дановски и допълни, че те ще бъдат с една трета по-кратки от от предвидените в съответните нормативни актове.


Те ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение. Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства.Това предвижда МРРБ с промени в Закона за движението по пътищата. Те са разработени след решение на Съда на ЕС.