EUR 1.9558
USD 1.1797
CHF 0.9231
GBP 0.8717
CNY 8.0483
you tube
mobile version

Министерство на финансите бюджет - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Китай заплашва ЕС Китай заплашва ЕС 12:40 | 27.04.2026 | 236

Текстът „налага многобройни ограничения върху чуждестранните инвестиции в четири стратегически нововъзникващи сектора: батерии, електромобили, фотоволтаици и критични суровини; въвежда изключващи клаузи за „произход от ЕС“ при обществените поръчки и политиките за публична подкрепа“, заяви китайското Министерство на търговията. 

още
Капиталът на ББР намалява с 1.445 млрд. евро Капиталът на ББР намалява с 1.445 млрд. евро 17:55 | 23.04.2026 | 425

Тези средства не трябва да стоят неизползвани - българските граждани имат нужда от тях, защото това са техните пари от техните данъци. Затова 1,4 млрд. евро неусвоен капитал от ББР ще бъдат върнати в държавния бюджет, където ще могат да се ползват за всички видове разплащания в държавата. 

още
Остават 90 м до прокопаването на тунел „Лозарево“ Остават 90 м до прокопаването на тунел „Лозарево“ 07:48 | 17.04.2026 | 619

Строителството му започва през 1987 г. от Войските на министерство на транспорта, когато при прокопаване от двете страни е изградена близо половината от проектната дължина. През годините дейностите по изграждане на тунелното съоръжение многократно са прекратявани, поради липса на финансиране, а през 2024 г. те са възобновени.

още
18 млн.евро за междуселищните автобусни превози 18 млн.евро за междуселищните автобусни превози 13:28 | 08.04.2026 | 698

Обсъденият пакет от мерки за подпомагане на транспортния сектор надхвърля 100 млн. евро“, заяви заместник-министърът на финансите Станимир Михайлов. Част от средствата ще бъдат дадени под формата на пряка подкрепа, а останалата - като непреки форми на помощ. „Отделните мерки са насочени към различни групи превозвачи, което беше и наша основна цел“, обясни още Михайлов.

още
ЕС да облага печалби на енергийните компании ЕС да облага печалби на енергийните компании 14:35 | 07.04.2026 | 467

Министрите на финансите на пет страни от ЕС призовават за облагане на непредвидените печалби на енергийните компании в отговор на растящите цени на горивата. Това са министрите на финансите на Германия, Италия, Испания, Португалия и Австрия.

още
Албания одобри 20% намаление на акцизите на горивата Албания одобри 20% намаление на акцизите на горивата 12:03 | 06.04.2026 | 422

Мерките ще останат в сила до стабилизиране на международната обстановка, като по този начин ще се гарантира защитата на гражданите, на държавния бюджет и на националната икономика през критичния период, отбелязва АТА.

още
Подпис на Тръмп на 100-доларови банкноти Подпис на Тръмп на 100-доларови банкноти 14:04 | 31.03.2026 | 537

За първи път подпис на действащ президент ще фигурира върху емитирани банкноти. От 1861 г. върху банкнотите фигурира само подписът на американския министър на финансите.

още
Туризъм: Очаква се успешен летен сезон Туризъм: Очаква се успешен летен сезон 18:35 | 26.03.2026 | 601

Министерство на туризма очаква успешен летен сезон, с ръст на семейните ваканции и резервации. Вътрешният туризъм ще има ключова роля за стабилизиране на сезон От туристическия бранш предложиха по-активна реклама за насърчаване на пътуванията на български туристи.

още
Последните 2,4 км от жп връзка с Македония Последните 2,4 км от жп връзка с Македония 11:20 | 26.03.2026 | 528

В съобщението се казва, че през февруари е подписан договор с изпълнител за отсечката, но необходимите около 50 млн. евро все още не са осигурени. От министерството уточниха, че се търсят възможности съвместно с Министерство на финансите за осигуряване на средствата от държавния бюджет, за да може проектът да стартира реално.

още
Поетият нов дълг нараства до 900 млн. евро Поетият нов дълг нараства до 900 млн. евро 10:40 | 26.03.2026 | 683

През 2025 година Министерството на финансите пласира нов дълг чрез продажба на ДЦК и облигации на международните пазари в размер на около 8,9 млрд. евро (17,4 млрд. лева).

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg