АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Средната цена на закупените през първото тримесечие на 2025 г. жилища в София достигна 2 080 евро/кв.м., преминавайки символичната граница от 2000 евро. Това представлява 18.1% ръст на годишна база. Средната обща цена на закупените апартаменти се повиши до 150 000 евро.


Активите бяха продадени чрез търг с тайно наддаване за над 3,7 млн. лв. без ДДС — цена, която е по-висока от стойността им, приета от банката. Постигнатата продажна цена е и по-висока от първоначално обявената начална стойност на търга.


През тази седмица основните зърнени контракти се опитват да обърнат тренда след неколкомесечен спад и тръгват леко нагоре на борсовите пазари. В Чикаго юнската пшеница добави 6,00 долара до 226,00 щ.д./т, във Франция също е нагоре с 6,00 евро до 211,00 евро/т., Украйна свали 1,00 долар до 245,00 щ.д./т., в Русия остава старата цена от 248,00 щ.д./тон.


През първите четири месеца на тази година износът на кафе от Виетнам достигна стойност от 3,8 млрд. долара, което с повече от 51% превишава показателите през аналогичния период на изминалата година. Някои партиди от специални сортове се продават на цена от 45 долара за килограм, което двойно превишава цената на аналогичната продукция от други страни.


С церемония по "първа копка" на летище "Бършен" край Сливен беше дадено началото на строителни дейности по проект за изграждане на индустриален парк. По проекта ще бъде изградена довеждаща и вътрешна инфраструктура за над 19 830 000 лева. Тя ще осигури комуникации до всеки парцел заедно с улична мрежа и осветление. Крайният срок за изграждането й е 30 юни 2026 г. Изпълнител е дружеството "Хидроводстрой".


„Котвената“ цена е редовната цена на дребно, на която търговецът е предлагал дадена бързооборотна потребителска стока на 2 май тази година. Тя не се отнася до промоционални цени, а до редовната най-ниска цена, прилагана през предходните 30 дни.


Евростат отчита значителни разлики при средните цени на електричеството за домакинствата в различните страните от ЕС през втората половина на 2024 година. Начело е Германия, с цена от 39,43 евро за 100 киловатчаса електроенергия. Следват Дания и Ирландия, в които 100 киловатчаса са стрували съответно 37,63 евро и 36,99 евро.


Средната цена на синьото гориво за битови клиенти в ЕС, с включени данъци и такси, е достигнала 12,33 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент през периода юли - декември на миналата година. Това е най-високата регистрирана цена на природния газ, откакто през 2008 г. започва да се води подобна статистика.


Към момента акционерният капитал на ЕБВР е 30 млрд. евро, а делът на страната ни в него е 237 110 000 евро, т.е. притежаваме 23 711 акции, всяка с право на един глас. Общият размер на участието в увеличението на капитала, който България може да запише с максималния брой дялове (0,79% от общия размер на увеличението), е 31 860 000 евро или 3 186 нови акции.


Фирмите, които ще се включат в Първия „Панаир на професиите“ са БТЛ Индъстрийз, АББ България, Биомашин, ЛИБХЕР, ЛИНКИН, Холдинг КЦМ 2000, Милара Интернешънъл, Шнайдер Електрик България, МАКСКОМ, ИНСА ОЙЛ, Европимел, Латекоер България, ИНДЕКС-6 и ВЕМ Юръп.