АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Организацията изразява категорична позиция срещу предложението на Министерския съвет за увеличаване на МРЗ на 1213 лв. (620,20 евро) от 1 януари 2026 г., изтъквайки, че това представлява ръст от 12,6 на сто спрямо сегашния размер от 1077 лв.


Свърхпотреблението на болнични услуги е в синхрон със значимия дял на разходите за болниците, относително ниските нива на превантивни грижи и липсата на дългосрочни здравни грижи у нас, което поставя под допълнителен натиск болничната система.


Европейският банков орган е независим орган на ЕС, основан през 2011 г., първоначално със седалище в Лондон, а към момента в Париж. Неговата мисия е да гарантира ефективно и последователно регулиране и надзор в европейския банков сектор.


Сръбското правителство прие решение минималната заплата в страната да се повиши до 64 554 динара, или 551 евро, от 1 януари догодина. Миналата година минималната заплата беше 404 евро.


Австрийското Министерство на икономиката съобщи, че подготвя закон срещу т. нар. шринкфлация – практика, при която съдържанието на продукта в опаковката намалява, а цената остава същата или се увеличава. Законопроектът трябва да бъде готов до края на годината, информира Австрийското радио и телевизия ОРФ.


Съгласно правилата на ЕС, целящи намаляване на вредните за климата въглеродни емисии, от 1 януари 2035 година не могат да се регистрират нови леки и лекотоварни автомобили, задвижвани от конвенционални изкопаеми горива.


През 2024 г. от България са изнесени стоки на стойност 86 689.1 млн. лв., или с 0.2% по-малко спрямо 2023 година. При сравнение на месечните данни за 2024 г. с данните за съответния месец на предходната година най-голям ръст се наблюдава при износа през юли (12.8%), а най-голям спад е регистриран през месец януари (11.7%).


Износът е с 4.8% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година. През юли 2025 г. общият износ на стоки възлиза на 7 164.0 млн. лв. и намалява с 13.2% спрямо същия месец на предходната година.


Индексът на потребителските цени се е увеличил с 0,4 на сто спрямо юли, когато беше отчетен ръст от 0,2 на сто, съобщи Бюрото за трудова статистика към Министерството на труда. На годишна база цените са се повишили с 2,9 на сто – най-голямото увеличение от януари насам, след 2,7 на сто през юли.


В бъдеще две трети от нарастването на продължителността на живота да се прибавят към трудовата заетост, а една трета – към пенсионирането. След завършване на поетапното повишаване на пенсионната възраст до 67 години през 2031 г., тя ще трябва да се увеличава с по половин година на всеки десет години. Границата от 69 години би била достигната.