АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Как ще се запълни финансовата дупка след Брекзит?
17:40 | 18.02.2020
765
коментари 0
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел предложи мерки, чрез които ЕС да запълни празнината в бюджета, създадена след излизането на Великобритания от единния блок на 31-ви януари, според съобщения в медиите.
Предложеният план включва средства от търговията с въглеродни емисии и полиетиленов данък, които да се добавят към приходите на ЕС, за да се подпомогне финансирането на средносрочната бюджетна рамка за 2021 - 2027 г., тъй като излизането на Великобритания ще остави дупка от над 10 милиарда евро в ежегодното финансиране на съюза.
Някои представители на ЕС предполагат, че приходите от тези схеми за данък върху пластмасите и върху търговия с въглеродни емисии могат да донесат между 14 и 15 млрд. евро годишно в европейския бюджет.
В същото време Шарл Мишел предложи бюджет в размер на 1,07% от брутния национален доход на ЕС или в размер на 1,095 трлн. евро, но едни от най-големите нетни бюджетни вносители като Германия, Нидерландия, Австрия, Швеция и Дания се противопоставят на този план, предлагайки сумата да не надвишава 1,0% от брутния национален доход./БНР
| Tweet |
|







