EUR 1.9558
USD 1.1797
CHF 0.9231
GBP 0.8717
CNY 8.0483
you tube
mobile version

Икономика българия ръст бвп - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Нов ръст на швейцарската икономика Нов ръст на швейцарската икономика 13:03 | 20.05.2026 | 46

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Швейцария е нараснал с 0,5 на сто през периода януари-март след увеличение от 0,2 на сто през последното тримесечие на 2025 г., съобщи днес Федералната статистическа служба (BFS).

още
€4 млрд. са вземанията на дружествата за бързи кредити €4 млрд. са вземанията на дружествата за бързи кредити 11:57 | 20.05.2026 | 91

На тримесечна база вземанията по заеми на дружествата за т.нар. бързи кредити бележат ръст от 2,3 на сто или 89,9 млн. евро в сравнение с края на 2025 година.

още
123 години Пристанище Бургас 123 години Пристанище Бургас 06:55 | 20.05.2026 | 117

Днес пристанищен район Бургас е най-големият в страната и обслужва икономиките на Югоизточна България, съседни балкански страни и черноморските държави.

още
Лизингът на леки коли с 18% ръст Лизингът на леки коли с 18% ръст 06:55 | 19.05.2026 | 275

Относителният дял на лизинга на леки автомобили от общите вземания по договори за финансов лизинг в България възлиза на 55,8 на сто към края на март тази година, като нараства спрямо равнището си от преди 12 месеца, когато е достигал 52,3 на сто от всички вземания.

още
БФБ може да отбележи ръст заради победата на Дара на „Евровизия“ БФБ може да отбележи ръст заради победата на Дара на „Евровизия“ 13:35 | 18.05.2026 | 341

Фондовият пазар в страната победителка на „Евровизия“ бележи растеж от около 0,35 на сто в първата си търговска сесия след конкурса. Изследователите са проучили развитието на борсите в страните, чиито изпълнители са отличени с престижната награда, непосредствено след победата им.

още
Полша: Забавяне на годишния растеж на икономиката Полша: Забавяне на годишния растеж на икономиката 12:58 | 18.05.2026 | 343

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Полша отбеляза ръст от 3,4 на сто през първото тримесечие на годишна база, след като през предходното тримесечие нарасна с 4,1 на сто.

още
България се присъедини към EuroPA България се присъедини към EuroPA 10:57 | 18.05.2026 | 272

EuroPA е европейска инициатива, която свързва националните системи за незабавните плащания в обща мрежа. Алиансът обединява водещи платежни решения, така че потребителите да могат да изпращат пари по мобилен номер на граждани в различни държави в рамките на Европа - толкова лесно, колкото в собствената си страна.

още
Президентът Йотова посети изцяло българска инвестиция в Баку Президентът Йотова посети изцяло българска инвестиция в Баку 09:48 | 18.05.2026 | 276

Заводът за утилизация на отработени индустриални и моторни масла и производство на базови масла от първа и втора група е единственият доведен до реализация индустриален проект, одобрен от азербайджанския президент Илхам Алиев при посещението му в България през 2023 г. Това е и първата инвестиция от такъв мащаб в тази сфера в Азербайджан.

още
Косвено въздействие на US мита върху България Косвено въздействие на US мита върху България 06:55 | 18.05.2026 | 271

Влиянието върху стопанската активност в страната се предава през канала на отслабващото външно търсене и през натиска върху европейските вериги за доставки, в които България е силно интегрирана. Това се посочва в анализ на „Кофас“ (Coface) по повод изминалата една година на търговско напрежение между двете страни на Атлантика. 

още
S&P повиши перспективата пред рейтинга на България S&P повиши перспективата пред рейтинга на България 12:45 | 16.05.2026 | 1281

Повишена е перспективата пред рейтинга на страната на положителна от стабилна и потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг в чуждестранна и местна валута, ‘BBB+/A-2’. 

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg