EUR 1.9558
USD 1.1797
CHF 0.9231
GBP 0.8717
CNY 8.0483
you tube
mobile version

Дефицита по текущата сметка намалява - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Австрия намалява ДДС за някои храни Австрия намалява ДДС за някои храни 14:35 | 26.05.2026 | 472

За стоки като масло, яйца, мляко, ориз, макаронени изделия, хляб, пшенично брашно, повечето видове плодове и зеленчуци ставката на ДДС ще бъде намалена от 1 юли от 10 на 4,9 процента. Мярката би трябвало да помогне на домакинствата да спестяват средно по 100 евро годишно, но същевременно се очаква държавните приходи да намалеят с около 400 милиона евро за година.

още
Срив в шивашката промишленост Срив в шивашката промишленост 09:10 | 26.05.2026 | 441

През март производството на дрехи в страната намалява с 11,4 на сто спрямо същия месец на миналата година. Но по-големият проблем, е че тенденцията за спад продължава вече няколко поредни години. Много хора от държави от ЕС пазаруват онлайн евтини дрехи от Китай. Това води до свиване на търсенето на дрехи, произведени в държави от ЕС, включително и в България.

още
Работната сила - I тримесечие 2026 година Работната сила - I тримесечие 2026 година 08:35 | 26.05.2026 | 451

Коефициентът на безработица е 3.2%, или с 0.7 процентни пункта по-нисък в сравнение с първото тримесечие на 2025 година. Коефициентът на заетост за населението на възраст 15 - 64 навършени години се увеличава с 0.1 процентни пункта в сравнение със същото тримесечие на 2025 г. и достига 70.5%. Коефициентът на икономическа активност за населението на възраст 15 - 64 навършени години е 72.9%, като в сравнение с първото...

още
Швеция намалява допълнително акцизите върху горивата Швеция намалява допълнително акцизите върху горивата 12:58 | 15.05.2026 | 702

Предложеното намаление възлиза на 2,4 крони (0,22 евро) на литър, което означава общ спад от около 3 крони на литър за бензин и дизел на бензиностанциите, с включен в цената ДДС.

още
Населението намалява с 14 хил. души Населението намалява с 14 хил. души 11:39 | 05.05.2026 | 461

С нарастването на възрастта се увеличават броят и относителният дял на жените от общото население на страната, сочи справка на НСИ.

още
Цените на производител в промишлеността намалява Цените на производител в промишлеността намалява 10:20 | 05.05.2026 | 409

По-ниски цени спрямо февруари се наблюдават при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - със 7,7 на сто, а увеличение е отчетено в добивната промишленост - с 3,3 на сто, и в преработващата промишленост - с 2,2 на сто. Това съобщи Националният статистически институт (НСИ).

още
Капиталът на ББР намалява с 1.445 млрд. евро Капиталът на ББР намалява с 1.445 млрд. евро 17:55 | 23.04.2026 | 601

Тези средства не трябва да стоят неизползвани - българските граждани имат нужда от тях, защото това са техните пари от техните данъци. Затова 1,4 млрд. евро неусвоен капитал от ББР ще бъдат върнати в държавния бюджет, където ще могат да се ползват за всички видове разплащания в държавата. 

още
DEICHMANN продаде над 700 хил. чифта обувки у нас DEICHMANN продаде над 700 хил. чифта обувки у нас 10:30 | 20.04.2026 | 627

През 2025 г. компанията в България откри три нови обекта и модернизира още два магазина. За текущата година е планиран още един нов магазин, както и две преустройства в съответствие с новата концепция за оформление. Дигиталните услуги и омниканалните предложения допълват ефективно екипите в магазините – сред тях са например Ship to home и Click & Collect.

още
Производството на зеленчуци намалява Производството на зеленчуци намалява 08:56 | 20.04.2026 | 1288

Резултатите разкриват тревожна тенденция на спад при почти всички основни култури спрямо предходната година, като сериозен дял от продукцията остава нереализиран на пазара. През изминалата стопанска година земеделските производители са използвали близо 35 хил. хектара за зеленчукопроизводство, като едва 1100 хектара от тях са оранжерийни площи. Въпреки малкия си дял като площ, оранжериите осигуряват значителните 93 хил. тона от общата реколта.

още
Германия намалява акциза на горивата Германия намалява акциза на горивата 16:55 | 15.04.2026 | 540

Правителството в Берлин предприема стъпката на фона на рязкото поскъпване на петрола на международните пазари, след като САЩ обявиха блокада върху иранските енергийни доставки и мирните преговори с Техеран се провалиха.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg