АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В сравнение със същия месец на миналата година през май германският износ се увеличава с 0,4 на сто, а вносът - с 4,2 на сто, въз основа на предварителни оценки на "Дестатис".


По данни за първото тримесечие на 2025 г. двустранният стокообмен бележи ръст от 7 процента спрямо същия период на предходната година, като българският износ за северната ни съседка се е увеличил с 18,9 процента.


„Одобрени са и допълнителни 160 млн. лева за нови влакове, като сумата за нов подвижен състав става 825 млн. лв.“, заяви Караджов. Той подчерта, че Планът за възстановяване и устойчивост не е само механизъм за финансиране, а инвестиции срещу реформи.


Проектът, на стойност над 17 млн.лв., се финансира основно от Министерството на иновациите и растежа чрез Плана за възстановяване и устойчивост – с осигурени 14 млн.лв. Останалата част от средствата е съфинансирана от община Стара Загора. Освен изграждането на вътрешна инфраструктура, проектът предвижда и основен ремонт на пътя към село Християново.


Досега България е получила 1,37 млрд. евро по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост като част от първото си плащане. Комисията ще одобри последващи плащания въз основа на напредъка в изпълнението на инвестициите и реформите, очертани в изменения план за възстановяване и устойчивост на България.


Индексът на Мичиганския университет, който отразява промените в американското потребителско доверие, се е увеличил до 60,5 пункта през настоящия месец, далеч над прогнозата на анализатори на Dow Jones за ръст до 54 пункта. Спрямо май индексът расте с 8,3 пункта или 15,9 процента.


МС подписа шест договора за изграждане на цифрови мрежи, избраните изпълнители - ,,А1 България“ ЕАД, „Виваком България“ ЕАД и „ЦЕТИН България“ ЕАД (част от групата на „Йеттел България“). Договорите са на обща стойност 433 613 866 лв. без ДДС, от които 390 027 846 лв. без ДДС са от Националния план за възстановяване и устойчивост.


През периода януари - април 2025 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 26 498.4 млн. лв., което е с 4.8% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година. През април 2025 г. общият износ на стоки възлиза на 6 583.3 млн. лв. и намалява с 11.6% спрямо същия месец на предходната година.


Лидер в ръста на виетнамския износ са скаридите, чийто износ е нараснал с 30 процента, следвани от пангасиуса, предаде виетнамската новинарска агенция ВНА.


Глобалната търговска война на президента на САЩ Доналд Тръмп и колебанията в търговските отношения между Китай и САЩ през последните два месеца създадоха значителни трудности за китайските износители и техните бизнес партньори от целия Тихоокеански регион и забавиха световния растеж.