EUR 1.9558
USD 1.1767
CHF 0.9132
GBP 0.8728
CNY 8.1294
you tube
mobile version

Възобновяема енергия българия - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Отново спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" Отново спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" 16:55 | 03.03.2026 | 172

На 19-ти февруари по време на изслушване в Народното събрание изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй" Иван Андреев каза, че пропуснатите ползи от непроизведена електрическа енергия в резултат на двете принудителни спирания на шести блок през миналия декември и сега ще възлязат на 18 млн. лева и не става дума за загуби.

още
ЕЦБ ни поздрави за националния празник ЕЦБ ни поздрави за националния празник 16:51 | 03.03.2026 | 196

„Честит ден на Освобожданието, България! За да отпразнуваме това, преразглеждаме първите стъпки на България към членството в еврозоната под звуците на истински хит“, се посочва в публикация в профила на ЕЦБ в Instagram.

още
Потреблението ще намалее заради цените Потреблението ще намалее заради цените 17:50 | 02.03.2026 | 271

Потреблението в България остана стабилно през 2025 г., но се очаква да отслабне на фона на по-високите цени след изтичането на антиинфлационните мерки, докато политическата несигурност и коалиционните преговори могат да забавят необходимите реформи за отключване на средства от ЕС. Това се посочва в анализ на компанията за кредитно застраховане "Кофас" (Coface). 

още
Норвежкият държавен фонд на печалба от $ 248 млрд. Норвежкият държавен фонд на печалба от $ 248 млрд. 16:25 | 02.03.2026 | 253

Близо 40 на сто от инвестициите на фонда са в американски акции, като сред най-ценните участия са дял от 1,3 на сто в „Енвидиа“ (Nvidia), 1,2 на сто в „Епъл“ (Apple) и 1,3 на сто в „Майкрософт“ (Microsoft). Фондът инвестира също във книжа с фиксиран доход, недвижими имоти и инфраструктура за възобновяема енергия.

още
Българското вино в САЩ Българското вино в САЩ 10:20 | 02.03.2026 | 263

Американският винопроизводител Пол Хобс и Робърт Хайк, който от 12 години внася български вина на американския пазар, работят по съвместен винен проект от българско грозде. Това пише списание „Форбс“ в своя статия, озаглавена „Как България следва пътя на Аржентина към виненото съвършенство“.

още
Перфектната буря за цените на храните в Европа Перфектната буря за цените на храните в Европа 06:50 | 02.03.2026 | 265

Войната в Иран и възможното затваряне на Ормузкия проток свързват три пазара, които обикновено се анализират отделно: енергия, торове и храни. Към тях ЕС добавя и четвърти фактор – въглеродното ценообразуване. В действителност тези системи функционират като едно цяло.

още
Съхранение на енергия от ВЕИ в регион Ловеч Съхранение на енергия от ВЕИ в регион Ловеч 18:25 | 27.02.2026 | 526

„Акспо“ (Axpo) и "Адванс Грийн Енерджи" сключиха дългосрочно финансово споразумение за хеджиране на пазарните приходи на първата и най-голяма батерийна система за съхранение на енергия, намираща се в Индустриален парк „Балкан“ - Ловеч, съобщиха от компанията. 

още
ЕС е внесъл услуги за 3,5 трлн. евро през 2024 г., ЕС е внесъл услуги за 3,5 трлн. евро през 2024 г., 17:40 | 27.02.2026 | 524

Най-високи дялове на вноса чрез търговско присъствие през 2024 г. са регистрирани в България (81,7 на сто), Унгария (78,1 на сто) и Испания (74,5 на сто).

още
Ваучерите за храна до 150 евро месечно Ваучерите за храна до 150 евро месечно 16:25 | 27.02.2026 | 459

Това означава, че 1 евро, похарчено във ваучери за храна, има седем пъти по-голяма стойност за икономиката от други социални разходи. Причината е, че ваучерите за храна се ползват само в България, само за храна и хранителни продукти, имат определена валидност и се връщат в икономиката почти веднага. Те подпомагат местното потребление, затова техният ефект е толкова силен

още
Кроношпан подновява производството на МДФ плочи Кроношпан подновява производството на МДФ плочи 13:03 | 26.02.2026 | 518

Кроношпан България подновява производството на МДФ плоскости при спазване на всички изисквания за безопасност и нормите, заложени в комплексното разрешително, издадено от Изпълнителна агенция по околна среда. Над 20 висококвалифицирани специалисти ще следят за спазването на екологичните стандарти.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg