АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Отсечката е важна транспортна връзка в област Видин и към бъдещия ГКПП със Сърбия. Стойността на договора е 14 737 500 лв. без ДДС. Прогнозният срок за актуализиране на проекта е 60 календарни дни, а за реализиране на строително-монтажните работи след това е 12 месеца.


Проектът, на стойност над 17 млн.лв., се финансира основно от Министерството на иновациите и растежа чрез Плана за възстановяване и устойчивост – с осигурени 14 млн.лв. Останалата част от средствата е съфинансирана от община Стара Загора. Освен изграждането на вътрешна инфраструктура, проектът предвижда и основен ремонт на пътя към село Християново.


С бюджет от около 305 милиона евро за периода 2021—2027 г. програма „Правосъдие“ подкрепя развитието на справедлива Европа, основана на независимостта, качеството и сътрудничеството на съдебната власт. През 2024 г. бяха предоставени около 41,2 милиона евро за финансиране на проекти и други дейности по трите специфични цели на програмата.


Открита бе нова хибридна централа за производство и съхранение на зелена енергия в община Оряхово, област Враца. Проектът се финансира от ОББ и германската "Фаренголд банк" (Varengold bank), съобщиха от дружеството за медиите.


Фокус е игитализация на микро- и малки предприятия по програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията". Общият бюджет на мярката е 80 млн. лева. Безвъзмездната помощ, която фирмите могат да получат, е от 5000 лв. до 50 000 лв., съобщиха от МИР.


На територията на Община Разград има 21 села с обща дължина на уличната мрежа 272 600 м., а в селата живее 37% от населението на общината, като голяма част от него работи в Разград и други населени места и пътува ежедневно.


Констатираният ръст на цените в търговските обекти е в 25 града - Кюстендил, Ботевград, Ямбол, Бургас, Несебър, Сливен, Видин, Плевен, Монтана, Враца, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Шумен, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Смолян, Кърджали и Велинград, каза Росен Карадимов.


За да бъде стимулиран икономическия растеж на Германия, са заложени инвестиции в размер на 115,7 милиарда евро (134 милиарда долара) през 2025 г. и 123,6 милиарда евро през 2026 г. спрямо 74,5 милиарда евро през 2024 г.


Това са основно площи с пшеница, ечемик, ръж, рапица, каза председателят на Видински съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски. От тях около 450 000 декара е пшеницата, която е основна култура за региона, уточни той.


“Изграждането на достатъчно транспортни връзки между Егейско море, Черно море и река Дунав ще допринесе за икономическото развитие на регионите”, подчерта Караджов. Проектите на българска територия включват участъците Кулата-Видин, Свиленград-Русе и бъдещата АМ “Черно море”.