EUR 1.9558
USD 1.1767
CHF 0.9132
GBP 0.8728
CNY 8.1294
you tube
mobile version

Бюджетни разходи на българия и сравнение с други страни - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Търговски излишък в хранително-вкусовия сектор на ЕС Търговски излишък в хранително-вкусовия сектор на ЕС 16:50 | 17.04.2026 | 150

Търговският излишък на ЕС с агрохранителни продукти възлиза на 3,2 милиарда евро през януари, оставайки с 4 на сто по-висок в сравнение с януари 2025 г., пише Европейската комисия на официалната си страница.

още
Испания: Увеличение на инфлацията до 3,4% Испания: Увеличение на инфлацията до 3,4% 16:18 | 17.04.2026 | 143

Рязкото увеличение на инфлацията през март в сравнение с регистрираните през февруари 2,3 на сто „се дължи на повишението на цените на горивата и смазочните материали за автомобили“, обяви ИНЕ в комюнике. Първоначално бе отчетен малко по-слаб темп на покачване на цените в Испания - с 3,3 на сто.

още
Хуманоидни роботи - пазар за $4 трлн. Хуманоидни роботи - пазар за $4 трлн. 14:04 | 17.04.2026 | 162

Според експертите автономно действащите роботи, управлявани от изкуствен интелект, могат да подпомогнат връщането на трудоемки и скъпоструващи производства обратно в Европа. Очаква се, благодарение на напредъка в хардуера и софтуера, оперативните разходи да спаднат до около два долара на час.

още
Очаквания на работодателите в Хърватия Очаквания на работодателите в Хърватия 10:02 | 17.04.2026 | 160

„Очакваме Хърватия да поддържа относително силен растеж от 2,5% през следващите две години. Това бележи забавяне в сравнение с предишни години, но остава значително над средното за ЕС“, каза главният икономист на Хърватската асоциация на работодателите Хървое Стоич.

още
Румъния: 9,9% инфлация през март Румъния: 9,9% инфлация през март 08:01 | 17.04.2026 | 186

При хранителните продукти най-голямо увеличение е при кафето, яйцата и пресните плодове. Що се отнася до нехранителните услуги, най-много е поскъпнал токът – с над 57 процента в сравнение с миналата година.

още
Остават 90 м до прокопаването на тунел „Лозарево“ Остават 90 м до прокопаването на тунел „Лозарево“ 07:48 | 17.04.2026 | 186

Строителството му започва през 1987 г. от Войските на министерство на транспорта, когато при прокопаване от двете страни е изградена близо половината от проектната дължина. През годините дейностите по изграждане на тунелното съоръжение многократно са прекратявани, поради липса на финансиране, а през 2024 г. те са възобновени.

още
€5,1 млн. приходи от нощувки в Пловдив €5,1 млн. приходи от нощувки в Пловдив 18:15 | 16.04.2026 | 583

В сравнение със същия период на миналата година е регистрирано намаление на приходите от нощувки с 2,3 на сто, съответно от български граждани - с 4,4 на сто, докато приходите от чужди граждани нарастват с 8,6 процента.

още
БВП и здраве - доклад на ОИСР за България БВП и здраве - доклад на ОИСР за България 14:04 | 16.04.2026 | 634

Ракови и сърдечносъдови заболявания, диабет и хронична обструктивна белодробна болест - намаляването на преждевременната смъртност от тези болести би довело до по-ниски разходи за здравеопазване, повишаване на производителността на труда и вследствие на това до повишаване на икономическия растеж на България – средно с 6,5%.

още
България непозната имотна дестинация за милионерите България непозната имотна дестинация за милионерите 10:57 | 16.04.2026 | 580

За разлика от миналото, когато богатите клиенти са избирали една основна дестинация, сега те се стремят да притежават имоти в няколко различни държави и континенти. Това им осигурява гъвкавост и мобилност при спешна нужда от преместване на бизнеса или семейството.

още
Платформа свързва бг компании и граждани на трети страни Платформа свързва бг компании и граждани на трети страни 08:56 | 16.04.2026 | 556

Платформата свързва пилотно българските работодатели с потенциални служители от пет държави – Албания, Армения, Украйна, Молдова и Виетнам. В реално време хората получават превод на родния си език, като са осигурени възможности и за контакти на английски и руски език.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg