АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тя ще бъде валидна за 24 часа от момента на активиране и ще може да се ползва от всички пътни превозни средства с допустима максимална маса до 3,5 тона - основно леки автомобили и микробуси.


Понастоящем у нас се наблюдава двоен ръст в цените на имотите спрямо нормалния среден ръст в другите европейски икономики, като по този начин един имот у нас удвоява стойността си в рамките на 4,5 години, спрямо 20 години в миналото, обясни експерт.


Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за октомври в размер на 61,01 лв. за мегаватчас (MWh) или 31,19 евро/MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.


Според анализатори ръстът в цената отразява не само несигурността около възможното спиране на работата на правителството на САЩ, но и глобалното търговско напрежение, съмненията за икономическото лидерство на САЩ и намаляването на лихвите от страна на Управлението за федерален резерв.


Търговията на Софийската стокова борса със зърнени стоки остана спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава предлагането на голямо количество хлебна пшеница от стари реколти на 450 лева за тон, а купувачите отговарят с начална цена от 270 лева за тон. Имаше също и търсене на фуражна пшеница насипно на начална цена от 340 лева за тон.


Това заяви председателят на Комисията за защита на конкуренцията доц. Росен Карадимов в тв интервю. Карадимов подчерта, че данните до момента от секторния анализ на пазара на храни за юни, юли и август показват, че основни хранителни продукти не са поскъпнали в големите търговски вериги за тези месеци. „Проблемът е, че в тези цени обаче има между 50 и 100% надценка от борсовата цена.


Миналата година литровата халба струваше около 15 евро, а тази година повечето бири са с цена над тази сума. Най-скъпата – в шатрата "Мюнхнер Щубн" (Münchner Stubn) – достига 15,80 евро. Едва няколко продавачи предлагат литър бира за под 15 евро, допълва икономическото издание "Яху файненс".


От началото на 2025 г. златото е поскъпнало с 38 на сто, след като през 2024 г. отбеляза ръст от 27 на сто, подкрепено от понижаващия се долар, активно изкупуване от централни банки, мека парична политика и глобална несигурност.


Най-голям ръст има в цената на зелените чушки, които поскъпват с 9,80 на сто до 1,95 лева за килограм. С 8,55 на сто повече се продава зелето на цена от 0,99 лева за килограм. Цената на тиквичките е нагоре с 6,87 на сто до 1,68 лева за килограм. Картофите поскъпват с 0,76 на сто до 1,06 лева за килограм.


Рекордно е поскъпването при зеления фасул – с 56 процента – и при морковите. При цена от производители на полето по 11 турски лири (0,23 евро) за килограм, моркови са били продавани по 47,88 лири (0,99 евро) за килограм на щандовете на супермаркетите, т.е. 335 на сто по-скъпо.