АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Съобщението на министерството на търговията разяснява и разширява обявените през април мащабни мерки за контрол, които доведоха до недостиг по целия свят, преди серия от сделки с Европа и САЩ да облекчат, но не и да премахнат кризата с доставките.


По думите на американския президент мярката се налага след "крайно агресивните" ограничения, наложени от Пекин по отношение на редкоземните метали.


Търговията на Софийската стокова борса със зърнени стоки остана спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава предлагането на голямо количество хлебна пшеница от стари реколти на 450 лева за тон, а купувачите отговарят с начална цена от 270 лева за тон. Имаше също и търсене на фуражна пшеница насипно на начална цена от 340 лева за тон.


Износът на хранителни продукти е отбелязал ръст от 23,9% и е достигнал 689 милиона долара. Износът на захар се е увеличил с 10,9 милиона долара (55,1%); плодовете и зеленчуците - с 122,6 милиона долара (31,9%); продукцията на химическата индустрия е нараснала с 45,2 милиона долара (30,4%); черните метали и произведеното от тях - с 8,6 милиона долара (19,1%); памучната прежда - с 2,6 милиона долара (18,2%); и чаят с 317 хиляди долара (8,8%).


Германският министър на икономиката Катерина Райхе и канадският министър на енергетиката Тим Ходжсън подписаха съвместна декларация за намерение в Берлин.


Търговията на "Софийска Стокова Борса" АД в подкръг "Зърно" остава спокойна. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон (173,84 евро за тон.)


В последните дни на юли цените на зърнените стоки продължават да следват колебанията, които бяха видими през целия месец, обусловени предимно от несигурната геополитическа обстановка в света и непредсказуемата тарифна политика на САЩ, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).


Юронекст" (Euronext) се стреми да превърне Атинската фондова борса в основен център за Югоизточна Европа, като се очаква транзакцията (придобиването на гръцката борса от европейската платформа) да доведе до увеличение на печалбите още от първата година.


Цената на пшеницата се движи разнопосочно, а на царевицата се повишава на световните борси през седмицата, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ). В Чикаго пшеницата с доставка през август се понижи с 5 долара до 218 долара за тон. Във Франция цената е надолу с 2 евро до 200 евро за тон, по 1 долар добавят Украйна - до 231 долара за тон, и Русия - до 225 долара за тон.


Цените на основните хранителни стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени от 2500 до 6800 лева за тон. При индустриалните стоки имаше сделки за гориво за отопление на 2125,80 лв./хил.л и газ пропан бутан на 916,67 лв./хил.л. Скрап от черни метали се продаде от 298,40 до 324,95 лева за тон.