АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това каза Красимир Коев преди началото на деветата Глобална конференция за винен туризъм на Световната организация по туризъм на ООН в Пловдив. Той уточни, че през миналата година са били прибрани 95 млн.кг. грозде, а през тази се очаква във винарските предприятия да влязат около 85 млн. кг.


Централната банка на Швеция "Риксбанк" (Riksbank) и участници на местния платежен пазар постигнаха споразумение за въвеждане на възможностите за офлайн плащания (трансакция при липса на интернет и или мрежова свързаност - бел. ред.) с карти при покупка на жизненоважни стоки. Целта е мерките да бъдат въведени най-късно до 1 юли 2026 г., съобщи днес институцията.


Към днешна дата, с помощта на съ-финансиране със средства по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г., линията претърпява цялостна трансформация, за да може да отговори на съвременните изисквания за високоскоростен и безопасен жп транспорт.


Според изчисленията на "Дестатис" броят им съответства на 5 на сто от населението на Германия, което представлява спад спрямо съответния дял през 2023 г. - 5,4 на сто.


От София до границата със Сърбия при Калотина общата й дължина е 63 км. Тя е част от основната трансевропейска транспортна мрежа и осигурява връзка от ГКПП „Калотина“ към трансевропейски коридор „Ориент/Източно Средиземноморски“. Трасето е част от направлението Лондон – Будапеща – Белград – Ниш – София – Пловдив – Истанбул – Калкута, което е най-краткият път, свързващ Западна...


Само по трасето „Пловдив – Бургас“ се рехабилитират и удвояват над 293 км железопътна инфраструктура; изпълняват се нови системи за сигнализация в гарите Оризово, Чирпан и Михайлово; 38 нови надлеза и подлеза заменят опасните жп прелези; ремонтират се съществуващите гари по маршрута.


Банките ще предпочетат да прехвърлят по-голямата част от освободените 16 млрд. лева именно в депозитното улеснение, вместо да ги насочат към по-рисково кредитиране. Така общите банкови резерви в баланса на БНБ ще се запазят без съществена промяна.


Инвестирани са 27 млн. лева. Двете гари генерират над 70 000 преминаващи пътници годишно и близо 60 бързи и пътнически влака дневно. Те са част от жп линията Пловдив -Бургас.


Считано от 1 юли 2025 г., дружествата са задължени да закупуват електрическата енергия, необходима за снабдяването на битовите клиенти, от борсовия пазар по пазарни цени.


iViLENS е българо-италианска компания, създадена през 1993 г. и специализирана в производството на индивидуално изработени офталмологични лещи. 60 процента от фирмата е собственост на италианската iVision Tech SpA. Производствената база в Пловдив е с площ 2000 кв. м и в нея работят около 40 души.