АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Съобщението на министерството на търговията разяснява и разширява обявените през април мащабни мерки за контрол, които доведоха до недостиг по целия свят, преди серия от сделки с Европа и САЩ да облекчат, но не и да премахнат кризата с доставките.


Индексът на потребителските цени е нараснал с 4,3 на сто на годишна база през септември, съобщи днес базираната в Будапеща статистическа служба.


Двигател на растежа ще остане вътрешното търсене и по-специално частното потребление. По-слабото частно потребление през следващата година ще бъде компенсирано от донякъде по-силен растеж на износа.


През септември Виетнам е изнесъл 20 487 тона черен пипер от всички сортове на сумата от 136,3 млн. долара. Въпреки снижаването в сравнение с предишния месец от 4,6% на обемите и 2,5% на стойността, в сравнение с аналогичния период през 2024 г. обемът на износа се е увеличил с 19,5%, а стойността с 23,2%.


Само през август обемът и броят на преводите от човек на човек (P2P преводи) се удвоиха в сравнение с година по-рано, а общата стойност на трансферите от началото на годината достигна близо 500 милиона лева, посочват от НКПС.


Десетилетният рекорд на Boeing беше подобрен, след като беше доставен самолет на нискотарифния превозвач от Саудитска Арабия Flynas, с което продажбите достигнаха 12 260 от началото на експлоатацията на А320 през 1988 година.


През първите шест месеца на 2025 г. съвместно с "Лидл" своя продукция са реализирали общо 30 български компании в 28 държави. Най-голям традиционно е експортният оборот, отчетен в съседните на страната ни държави - Румъния със 17,6 млн. лв., следвана от Гърция с оборот от 15 млн. лв. На трето място е Германия, където износът достига 8,9 млн. лв.


България отчита най-висок ръст на търговията на дребно сред икономиките от Централна и Източна Европа - 6,8 процента през юни, като в Полша са отчетени 4,8 процента през юли.


Близо 180 обекта вече са част от франчайз програмата „Моят Магазин“ и броят им расте всеки ден. Програмата привлича най-силно предприемачи на възраст между 30 и 40 години, но и опитни собственици с десетилетия практика.


Най-много от гостите са били от Саудитска Арабия, Турция и Сърбия. През август 2025 г. туристите са осъществили 245 970 посещения в Босна, което е с 9,2 процента повече в сравнение с юли 2025 г., но с 1,7 процента по-малко в сравнение с август 2024 г.