EUR 1.9558
USD 1.6791
CHF 2.0785
GBP 2.2556
CNY 2.3374
you tube
mobile version

Турция: 50% по-малко вода в язовирите

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Турция: 50% по-малко вода в язовирите

mail15:25 | 14.08.2025прегледи 95 коментарикоментари 0


През месец юли в град Истанбул е отчетен само един дъждовен ден, с което е отбелязан спад от 71 процента спрямо същия период на миналата година, а заради сушата нивото на язовирите, които захранват града с вода, е спаднало под 50 процента, предава ТРТ Хабер. 

Според доклад на турското министерство на околната среда, градоустройството и изменението на климата през юли районът около Мраморно море, където се намира и Истанбул, е преживял най-сухия месец за последните 65 години, отбелязвайки спад в нивото на валежите с 95 процента спрямо обичайното.

В доклада се посочва още, че въпреки, че в по-голямата част от страната е отчетен спад в нивото на валежите от 80 до 40 процента, в окръзите Караман и Мерсин в Централна Турция и Тунджели в Източна Турция е отчетен ръст от над 100 процента спрямо обичайното.  

Заради сушата в района на Мраморно море нивото на водата в по-голямата част от язовирите, които снабдяват Истанбул, е спаднало под 50 процента, като изключение правят язовирът Елмалъ с ниво от 66,1 процента, язовирът Дарлък с ниво от 59,65 процента и язовирът Теркос с ниво от 53,01 процента. 

Към настоящия момент средното ниво на водата в язовирите край Истанбул достига 48,3 процента, като най-ниски стойности са отчетени в язовирите Ъстранджалар и Алибей – съответно 28,05 и 31,53, отбелязва още ТРТ Хабер. 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg